Gıda Atıklarının Çöpe Gitmesini Engelleyen “Fazla Gıda” 2.2 Milyon TL Yatırım Aldı! 0 491

Gıda zincirlerinin satılamayan gıdalarının çöpe atılmasını engelleyen sosyal girişim Fazla Gıda, 3. tur yatırımında 2.2 Milyon TL aldı.

Geçtiğimiz haftalarda Create@Alibaba Cloud Start-Up yarışmasını da birinci olarak tamamlayan Fazla Gıda, 2030 yılına kadar teknoloji tabanlı çözümler oluşturarak, gıda atıklarının %50’sini engellemeyi planlıyor. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) açıkladığı rapora göre üretilen gıdaların yılda yaklaşık 1,3 milyar tonu boşa harcanıyor. Türkiye’de kurulan sosyal girişim Fazla Gıda ise bu soruna dijital bir çözüm önerisi sunuyor. Marketlerde son kullanma tarihi geçmeden ürünler toplatılıyor ve sosyal fayda açısından sorumlu olarak kullanılmasını sağlıyor.

Fazla Gıda, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) tarafından desteklenmek üzere dünya çapında seçilmiş 9 girişimden biri olarak sayılan Fazla Gıda, kurulduğu günden bu yana Türkiye’de 1.600 tondan fazla gıdanın kurtarılmasını sağladı.

Fazla Gıda Operasyon Direktörü Berat İnci, sistemin basit çalıştığını ifade ediyor. İnci, verdiği bir röportajda sistemi şu cümlelerde anlattı; “Bu platform sayesinde gıda işletmeleri fazla gıdalarını platforma giriyorlar. Gıda bankası, dernekler ve belediyeler bu platform üzerinden gıdaları takip edip alıyorlar ve ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyorlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir