Change.org #GeleceğimizYanmasın Kampanyamıza Siz de Destek Olun! 0 1531

Her yaz duymaya alıştığımız orman yangınlarında yetişmesi yüzlerce yıl süren ağaçlarımız yok oluyor. Biz ise günlerce kontrol altına alınamayan alevleri yalnızca “izlemek” zorunda kalıyoruz. Konuyla ilgili yapılan haberlerde “Can Kaybı Yok” ifadeleri sık sık geçse de aslında can kaybı var. Ekolojik dengenin sağlanmasına yardımcı olan yüzlerce tür canlı bu yangınlarda yok oluyor. Karbon+ salınımı için gerekli ormanlar yok oluyor. Belki o bölgede yaşayan insanların sağlığı etkilenmiyor ama geleceğimiz yok oluyor.
Türkiye’de son 10 yılda 24 binin üzerinde orman yangını çıktı. Orman Genel Müdürlüğü’nün verilerine göre 2017 yılında 119 bin hektarlık alan zarar gördü. 2018 yılında yangın nedeniyle kaybettiğimiz toplam alan ise 5.644 hektar.
Bu yıkımın durdurulması ve tahrip olan alanların birer inşaat alanına dönmemesi için konuyla ilgili acil olarak yasalar çıkması gerekiyor. Bulgular gösteriyor ki orman yangınlarının %87’si insan kaynaklı olarak gerçekleşiyor. Ormanlık alanlarda piknik yapan kişilerin bıraktığı çöpler ya da cam parçaları, yani çoğunlukla dikkatsizlik binlerce ağacın yok olmasına neden oluyor. Bu durumun engellenmesi için acil olarak piknik alanlarının belirli sınırlar içerisinde tutulması ve bu alanların düzenli olarak kontrol edilmesi gerekiyor.
Ayrıca yanan ormanlık alanların sık sık birer inşaat alanına dönüştüğünü görüyoruz. Bu da çoğu zaman yangınların kasıtlı olarak çıkarıldığı algısının oluşmasına neden oluyor. Bu nedenle şu an var olan tüm ormanlık alanların belirlenmesi, sınırlarının çizilmesi, kanunen orman olarak kalacağının garanti altına alınmasını ve hiçbir istisna olmadan uygulamaların gerçekleşmesini talep ediyoruz. Yangın dolayısıyla kaybettiğimiz her ağacın tekrar aynı yere dikileceği güvencesini almak istiyoruz.

Geleceğimiz için hep birlikte bir adım atmalıyız ve bunu hemen yapmalıyız. Her bir ağacın güvence altına alınması için oluşturduğumuz kampanyamıza imzanız ile destek verin ve Twitter’da #GeleceğimizYanmasın hashtag’iyle paylaşın. Sesimizi duyuralım ve daha fazla canımızın yok olmasına izin vermeyelim.

Change.org’da başlattığımız Orman Yangınlarını Durdurmak İçin Adım Atılsın, #GeleceğimizYanmasın imza kampanyamız için tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir