evreka’yı tanıyalım! 0 803

Bugünün ve yarının en büyük sorunlarından biri: Çevre kirliliği!

Çevre kirliliğine yol açan en önemli sorunlardan biri ise çöp sorunu.

İstatistiklere göre her yıl, dünya genelinde 2,1 milyar, Türkiye’de ise 16 milyon ton çöp üretiliyor. Yani başka bir deyişle ülkemizde her yıl üretilen çöplerle, 5 milyon adet kamyonu doldurabiliyoruz.

Bu çöpler büyük oranda geri dönüştürülebilir olduğu halde ne yazık ki dünya genelinde bu atıkların yalnızca yüzde 16’sı geri dönüştürülüyor. Evreka, tam da bu noktada çözümler sunan bir sosyal girişim olarak karşımıza çıkıyor.

Hadi gelin Evreka’yı tanıyalım.
Evreka, atık yönetimi sektöründe dijital odaklı sürdürülebilir çözümler tasarlayan, aynı zamanda da bu çözümleri gerçekleştirmek için lojistik çözümler sunan bir sosyal girişim platformudur. 2014 yılında, ODTÜ Üniversitesi öğrencileri tarafından atık problemine çözüm üretmek amacıyla kurulmuştur.

Evreka Rota Optimizasyonu, Atık Toplama Tesisi Yönetimi, EPR ve PRO için Atık Yönetimi, Filo Yönetimi, Operasyon Yönetimi , Konteyner Yönetimi, Personel Yönetimi gibi yazılım çözümlerinin yanı sıra Konteyner Doluluk Sensörü, RFID Okuyucu, Konteyner Takip Cihazı, Araç Takip Cihazı, Personel Takip Cihazı gibi donanım çözümleri de sunmaktadır.

Evreka’nın amacı, atık toplama sistemlerine akıllı çözümler üretmek ve sürdürülebilirliği sağlamaktır. Örneğin incelemeler sonucu Türkiye’deki konteynerların her birinin her gün atık toplamak için ziyaret edilmesinin verimsiz olduğu görülmüştür.  Konunun araştırılmasından sonra sorunun yerel olmayıp sanılandan çok daha büyük, dünyanın her yerinde yaşanan bir problem olduğu ortaya çıkmıştır.

Globalde atık toplama pazarındaki veriler; bu alana 1 trilyon Dolar bütçe ayrıldığını göstermektedir. Bu miktarın da yarısı lojistik kalemine ayrılmış durumdadır. Bu istatististikler atık yönetiminin büyük potansiyeli ve bunun iyileştirilebilecek durumda olduğunu vurguluyor.

Evreka, yaptığı saha çalışmalarıyla sunduğu çözümler sayesinde, atık yönetimi şirketlerinin maliyetlerinde  ve CO2 salınımında %45 oranında bir azalma sağlamaktadır.

Şu anda 10.000’den fazla kullanıcıya ulaşmakta, milyonlarca etkileşim almakta ve 40’tan fazla ülkede çalışmalarını sürdürmekte olan Evreka, çalışmalarını yürütürken dünyanın her yerindeki atık yönetimi şirketleri ve yerel yönetimler ile dirsek temasında çalışmaktadır.

Dünyamızı daha yaşanılabilir kılmak için çözümler üreten Evreka ile tanışmak ve Atık Yönetimi konusunda yazılmış kapsamlı ücretsiz E-Kitapları incelemek ve yeni fikirler edinmek istersen: www.evreka.co/tr/e-kitaplar/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir