İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik Ödülü için başvurular devam ediyor! 0 739

Sosyal girişimciliği ve sosyal girişimcileri teşvik etmeyi hedefleyen İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik Ödülü için başvurular devam ediyor.

Bu yıl altıncısı düzenlenen İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik Ödülü yaşadığımız dünyaya ve çevreye karşı kendini sorumlu hisseden ve bu uğurda hayatları iyileştirmek için harekete geçme cesaretini gösteren sosyal girişimcilere büyük bir fırsat tanıyor.

Tüm sosyal ve çevresel sorunlar üzerinde sürdürülebilir çözümler üretmek için çalışan sosyal girişimlerin başvurularına açık olan İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik Ödül Programı; Erken Aşama, İleri Aşama, İş Birliği ve bu yıl ikinci kez tekrarlanacak Gençlik kategorilerinde Seçici Kurul Üyelerinin belirleyeceği sosyal girişimleri ödüllendirecek.

Ödül programına başvuru için konu sınırlaması bulunmuyor.

Her birinin ödül miktarı 120.000 TL olan kategorilerin içeriği  ve beklenen başvurular ise şu şekilde:

Erken Aşama Kategorisi: Belirli bir bölgede pilot uygulaması ve yarattığı sosyal etkinin yaygınlaşma potansiyeli bulunan, pilot uygulamanın etkilerine ilişkin somut örnekler sunabilecek sosyal girişimcilerin başvuruları bekleniyor. Sosyal girişimin 2 yıldan kısa süredir faaliyetlerini sürdürmekte olması ve bir yıllık bütçe planı olması koşulu aranıyor.

 İleri Aşama Kategorisi: Geniş bir bölgede pilot uygulaması bulunan ve faaliyet gösterdiği alanda sosyal sorunun çözümü için geniş çaplı bir değer önerisi sunan sosyal girişimcilerin başvuruları bekleniyor. Sosyal girişimin iki yıldan uzun süredir aktif olması, önümüzdeki yıl için ise bütçesinin hazır olması beklenmekte. Başvurucunun bağışlar ve fonlar da dâhil olmak üzere en az 1 adet gelir getirici faaliyetini başarıyla yürütmekte olduğunu göstermesi gerekiyor. 2021’in başından itibaren 500.000 TL ve üzeri geliri olan girişimler bu kategoride değerlendirilecek.

 İş Birliği Katogorisi: Sosyal faydayı önceliklendiren iki kurum arasında geliştirilen iş birliği projelerine ilişkin başvurular alınıyor. Bu kategori, etkileri ve sonuçları ortaya çıkmış veya tamamlanmış iş birliği projelerini kabul etmektedir. İş birliğinin bütçesinin ve gelir ve gider kalemlerinin belli olması beklenmekte. İş birliği sayesinde iki tarafın tek başına ulaşamayacağı bir sosyal etki yaratılması aranmakta.

 

Gençlik Kategorisi: Gençlik kategorisi adayları, erken ve ileri aşama için başvuru yapan 18-25 yaş aralığındaki kurucu veya kurucu ortaklar arasından seçilecek ve belirlenen kriterlerine göre değerlendirilecek. Bu kategoride sosyal girişimler değil, kriterlere uyan sosyal girişimciler değerlendirmeye tabi olacak.

Ödül Programının değerlendirme süreci ise şöyle gerçekleşiyor:

Başvuru sürecinin ardından, başvuru formunu dolduran tüm adayların başvuruları, Kale Grubu ve Impact Hub İstanbul ekiplerinden oluşan bir ön değerlendirme kurulu tarafından 14 Eylül – 24 Ekim 2022 tarihleri arasında ön değerlendirmeye tabi tutuluyor.

Bu süreci takiben final aşamasına kalan adaylar ise Türkiye’nin önde gelen sosyal girişimci, sivil toplum ve iş dünyası liderlerinden oluşan bir jürinin değerlendirmesine sunuluyor.

Kazananların ise 1 Aralık 2022 tarihinde düzenlenecek ödül töreninde açıklanması planlanıyor.

Ödüle başvurular 14 Eylül 2022 tarihine kadar devam ediyor. Siz de başvurmak için hemen www.ibrahimbodurodulleri.com adresini ziyaret edin!

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir