Hep Beraber ‘TOKTUT’alım! 0 2005

TOKTUT nedir?

Yaratıcılığı eyleme geçiren, güzel bir yardımlaşma platformu olan TOKTUT, Boğaziçi Üniversitesi Kampüsünde yolları kesişen öğrenci ve mezunların bir araya gelerek başlattıkları bir sosyal girişim.

Askıda ekmek uygulamasını “Askıda yemek” olarak dijital ortama taşıma fikriyle ortaya çıkan bu sosyal girişim, Birleşmiş Milletler tarafından en önemli 17 küresel sorun arasında sayılan “açlık” ile savaşmak amacıyla kurulmuş olup, sosyal sorumluluk ve toplumsal fayda ilkeleriyle çalışmalarına devam ediyor.

TOKTUT platformu aracılığı ile askıya yemek bırakarak, hem ihtiyaç sahiplerine sıcak bir öğün ulaştırılmasına; hem de pandeminin de etkisiyle zor günler geçiren küçük yerel işletmelere katkıda bulunmak mümkün.

Bugüne kadar 1000’in üzerinde ihtiyaç sahibine 18.000’in üzerinde öğün dağıtıldığını belirten TOKTUT, “Askıdaki yemek sayısı çoğaldıkça bir öğün yiyeceğe ihtiyaç duyanlar azalıyor” diyerek bu sayıları artırmayı hedefliyor.

Askıya yemek bırakma platformu TOKTUT nasıl işler?

Sıcak yemek ihtiyacı olan aile ve çocukları tespit eden sosyal yardım kurumları ve yerel yönetim birimleri TOKTUT’a ulaşarak ve ihtiyaç adedini, dağıtım gününü bildirerek bir talep oluşturuyorlar.

Açılan talepler doğrultusunda TOKTUT web sitesinde yemek askıları oluşturuluyor. Bu askılara destekler, ihtiyaç adetlerine göre toplanıyor. Destekçiler, diledikleri sayıda öğünü doğrudan tedarik sağlayan işletmeden satın alarak askıya bırakabiliyorlar. Belirlenen günde askıya bırakılan yemekler, tedarik sağlayan restoran tarafından hazırlanıyor.

Çeşitli sosyal yardım merkezleri ile gerçekleştirilen iş birlikleri sayesinde bir dağıtım ağı kurmuş olan TOKTUT, askıya bırakılan yemekler hazırlandıktan sonra, yemekleri araçları ile talebi açan ihtiyaç merkezine ulaştırıyor. Sıcak öğünler talep sahibi sosyal yardım kurumu veya yerel yönetim birimince, belirlenmiş olan ihtiyaç sahiplerine dağıtılıyor.

Askıda kalma süresi dolduğunda sistem tarafından tarih güncellenerek yemeklerin toplanacağı yeni bir askı oluşturuluyor.

Nasıl destek olabilirsiniz?

TOKTUT web sitesinde “Askıya Yemek Bırak” butonuna tıkladıktan sonra destek olabileceğiniz mevcut askıları, askı sürelerini ve hedeflenen öğün sayılarını, şimdiye kadar o kampanya için ne kadar öğün toplanmış olduğunu görüntüleyebilirsiniz. Destek olmak istediğiniz askıyı veya askıları seçtikten sonra ilgili askının altındaki “Askıya Yemek Bırak” seçeneğini seçebilirsiniz. Son aşamada da Askıya Gönder diyerek açılan ekranda destek olmak istediğiniz öğün sayısını belirtip, ödemeyi tamamlayarak siz de ihtiyaç sahiplerine sıcak öğünlerin ulaştırılmasına kolayca destek olabilirsiniz. Şu anda bir öğünün bedeli 25 TL olarak belirlenmiş durumda.

Sağladığınız destek konusunda nasıl bilgi alabilirsiniz?

Askıya bırakılan tüm yemekler sitede güncel olarak görüntülenebiliyor. Askı süresi dolup bırakılan öğünler ihtiyaç sahiplerine ulaştığında ise destekçilere gerçekleşen teslimat hakkındaki bütün bilgileri içeren bir e-posta teşekkür mesajı iletiliyor. E-posta ekinde bulunan teslim tutanağında yemeklerin ne zaman, nerede, kimlere, hangi sosyal yardım veya ihtiyaç merkezi tarafından dağıtıldığına dair detaylar bulunuyor. Ayrıca ödeme faturası ve yapılan dağıtımın fotoğrafları da e-posta ekinde yardım severlere iletiliyor.

TOKTUT gönüllüsü nasıl olunur?

TOKTUT platformuna gönüllü çalışarak katkı sağlamak isteyenler, web sitelerinde yer alan Gönüllü Formu’nu doldurarak TOKTUT’a başvurabilirler. Sosyal medya paylaşımlarından, yemeklerin dağıtımı sırasında eşlik edilmesine kadar farklı aşamalarda gönüllü yardım gelmesinin oldukça önemli olduğunu vurgulayan TOKTUT, yeni gönüllülerin de ekibe katılmasını bekliyor.

TOKTUT platformunda dilerseniz İhtiyaç Merkezi Kaydı sekmesini tıklayarak platformda yer alacak bir ihtiyaç merkezi de oluşturabilir, daha fazla ihtiyaç sahibine sıcak öğünlerin ulaştırılmasına katkıda bulunabilirsiniz.

Siz de askıya yemek bırakarak ihtiyaç sahiplerine destek olmak ya da TOKTUT’a gönüllü olarak katılmak isterseniz https://www.TOKTUT.com/ sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir