ECORDING 0 1690

Yeşil Dönüşüm başlatmak için yola çıkan Ecording, kendisini Küresel İklim krizine karşı sürdürülebilir ve inovatif çevre teknolojileri geliştiren bir sosyal girişim olarak tanımlıyor.

Kuşların tohumları sürekli olarak taşıyarak, doğanın sürdürülebilirliğinin bir parçası olmasından ilham alan ve İngilizce bir kelime oyunu içeren yaratıcı ismiyle (according to – ecording to) özellikle 2019 yılında göze çarpmaya başlamış olan Ecording, basında da sıkça kendinden söz ettiriyor.

Ecording tarafından geliştirilmiş olan ecoDrone’lar, kuşlardan aldıkları ilhamla ulaşılması zor alanlara, havadan tohum topları atarak o alanı değerlendirmeye yardımcı olan ve doğrudan ekim yöntemi ile ağaçlandırma çalışmalarında kullanılan, insansız hava araçları olarak tanımlanabilir. ecoDrone’lar hem geniş alanlarda faaliyetlerini sürdürebilirken hem de geleneksel dikim yöntemlerine göre daha hızlı sonuçlar alınabilmesini sağlamaktadır. Doğadan ilham alan bu teknoloji, 10 dakikada 2500 adet tohum topu atışı yapılabilmesine olanak tanımaktadır.

Tohum topları, tohumun çimlenme ihtimalini artırmak için tohumun kil, mineral, orman toprağı, su tutucu materyaller ve gübre ile kaplanmış halleridir. Tohumların bu karışımla kaplanması, tohumları hava olaylarından ve orman canlılarınca yenilmekten korumakta ve böylelikle tohum atışı ile ağaçlandırma çalışmalarının başarı oranını artırmaktadır.

Ecording, tohum topları üretimi için ise, iklim krizinden en çok etkilenen ve ekim yapılacak bölgelere yakın kırsal bölgelerde yaşayan kadınlara da alternatif bir gelir kaynağı oluşturuyor. Ecording bu bölgelerde yaşayan kadınlara tohum topları üretimi için gereken eğitimleri vererek ve malzemeleri tedarik ederek tohum topu üretimini teşvik ediyor. Sonrasında da üretilen tohum toplarını, üretici kadınlardan satın alarak, Orman Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen alanlarda atış gerçekleştiriyor. Böylelikle iklim krizine karşı mücadele verirken aynı zamanda iklim sorunlarından etkilenen bu bölgelerde yaşayan kadınlar için de alternatif bir gelir kaynağı oluşturmuş oluyor.

Markalar ile kurumsal iş birlikleri yapan Ecording, markalardan satın alınan hizmeti, ürünleri ve hatta markaların sattığı hizmetler kapsamında ödenen faturaları tohum topuna dönüştürüyor. Bir ürün aldığınızı ve bu satın alma sayesinde yeni tohumların doğaya ekildiğini düşünün. İşte Ecording, tam olarak bunu yapıyor. Eğer aldığınız üründe ecoDrone simgesi var ise, satın aldığınız ürün için ecoDrone tohum atışı yapıldığı anlamına geliyor. Üstelik bu süreci takip etmek isterseniz de ürünün üzerine yerleştirilen QR kodu okutarak yapılan atışın detaylarını inceleyebilir ve hatta o alandaki güncel gelişmeleri görüntüleyebilirsiniz. Bizce bu uygulama aslında herkesin katkıda bulunabileceği şekilde hem kurumsal hem de bireysel farkındalık ve fayda yaratması açısından çok önemli. Intel, Boyner Group, Toyota ve Nike gibi markalarla anlaşmalar yapmış olan Ecording, bu marka sayılarını daha da artırmak için çalışmalarına devam ediyor.

Ecording, bu zamana kadar 4 farklı şehirde 72 futbol sahası büyüklüğünde bir alanda tohum atma operasyonları gerçekleştirmiş durumda. Atış yapılan sahaya ve tohum türüne bağlı olarak, ortalama %9 – %62 aralığında bir çimlenme oranı sağlayan Ecording, Ar-Ge çalışmalarıyla bu oranı arttırıp, ekosisteme mümkün olduğunca daha fazla katkıda bulunmayı hedefliyor.

Ecording’in iklim krizi ile mücadele amacı doğrultusunda sunacağı bir diğer hizmetin ise, ecordingApp olması planlanıyor. 2021’in ikinci çeyreğinde yayınlanması planlanan bu uygulama, toplumsal farkındalığı, içine eğlence de katarak, arttırmayı amaçlıyor. Bu uygulamada kullanıcıların, dünya yararına verilen görevleri yapmaya teşvik edilerek, görevler tamamlandığında puan kazanacakları bir şekilde oyunlaştırma içerecek bu uygulama ile kullanıcılardaki sosyal farkındalığın artırılmasını hedefliyor. Bu görevlere bir örnek olarak verilecek görev: “bir pet şişeyi geri dönüşüm kutusuna at ve fotoğrafını çekerek kanıtla.” olabilir. Bunun gibi görevler tanımlanınca da kullanıcılar puan kazanacak ve bu puanlarla markalardan hediyeler veya indirim kuponları kazanma şansı yakalayacak.

Ecording, toplumsal bir sorun olan iklim krizine karşı çözümler üretme amacını, sürdürülebilir bir gelir modeli ile destekleyerek, kısa sürede güzel başarılara imza atmış bir sosyal girişim olarak dikkatleri çekiyor. Ecoring ekibini takdir ediyor ve bize kazandırdıkları için teşekkür ediyoruz. Siz de Ecording’in çalışmalarını incelemek ve katkıda bulunmak isterseniz: https://ecording.org/ websitesini ziyaret ederek detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir