Simbiyoz Aktivite 0 1536

Dört kadın sosyal girişimci; Hülya Aras, Neslihan Edinçliler, Asiye Asal ve Songül Kaya tarafından, Bursa Nilüfer’de kurulan ve bir sosyal girişim olan Simbiyoz Aktivite, kendi deyimleriyle üretim odaklı ilk “Yaşam Köyü” olma özelliğini taşıyor.

Simbiyoz Aktivite, girişimcilik potansiyeli taşıyan bireylere sosyal girişimciliği tanıtarak, fikirlerini işe dönüştürmek için fırsatlar sunan, ön program ve kuluçka programlarıyla sosyal girişimcilere her bir aşamada yol gösterici olma amacıyla kurulan bir aktivite merkezi.

Birlikte filizleniyoruz sloganı ile işe koyulan ve adlarını doğadan alan ekip, kurmuş oldukları merkezi “Sosyal Girişimcilik Kuluçka Merkezi ve Co-Working Alanı” olarak tanımlıyor.

Özel eğitime gereksinimi olan bireylerle, ekonomik kısıtlı girişimci gençlerin kaynaşıp sosyalleşebileceği, birlikte değer üretebilecekleri bir merkez hayali ile yola çıkan bu dört kadın girişimci, önce Simbiyoz Sosyal Aktivite Derneği’ni kurmuşlar. Simbiyoz Sosyal Aktivite Derneği kuruluşundan dört ay sonra, dernek çatısı altında oluşturulan Simbiyoz Aktivite Sosyal Girişimcilik ve Sosyal Gelişim Merkezi ile de sosyal girişimden, kurumsal sosyal sorumluluğa, mentorluktan özel gereksinimli bireylere sosyal gelişim hizmeti sunulmasına kadar farklı konularda da hizmetler sunmaya başlamışlar. Amaçları arasında dezavantajlı bireylere kültürel, sanatsal ve sosyal aktiviteler sağlamak ve bireylerin ailelerine rehberlik hizmeti vermek de bulunuyor.

Sürdürülebilirlik açısından hibrit bir model olarak kurulan merkezin gelir modeli; merkez tarafından sunulan eğitim, danışmanlık, kafe gibi ticari faaliyetlerinin gelirini, Simbiyoz Sosyal Aktivite Derneği’ne bağışlamak şeklinde bir model olarak kurgulanmış. Merkeze gelen sosyal girişimcilik adayları da yatırım aldıklarında yüzde 10’unu derneğe bağışlıyorlar. Ayrıca sosyal girişimcilerin ve özel gereksinimli bireylerin ürettiği ürünlerinin, faydalanıcılara ulaştırmasında yardımcı olan Simbiyoz Store isimli bir de platformları bulunuyor.

Sosyal girişim platformları, sosyal girişimciler, sivil toplum kuruluşları, kamu desteği, akademisyenler, teknoloji firmaları ve gönüllülerle, kısacası bu kapsamda faaliyet gösteren tüm partnerlerle sosyal etkilerini genişletmek de öncelikli amaçları arasında.

Simbiyoz Aktivite topluma faydalı işler ortaya koymayı hedeflerken aynı zamanda şeffaf, güvenilir, sürdürülebilir, kapsayıcı ve saygın olma değerlerini benimsiyor ve Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarını destekliyor. Projelerini 2019 yılında hayata geçiren ekibin şu anda 25 üye, 16 gönüllü eğitmen, 45 mentor ve 60 tane gönüllüsü bulunuyor.

Sosyal girişimcilere, kuluçka eğitimleri, mentorluk ve danışmanlık, açık ofis, prototipleme imkanları, yatırımcı buluşmaları, network ve görünürlük sağlayan Simbiyoz Aktivite’de siz de yer almak isterseniz, www.simbiyozaktivite.com/ adresinden daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir