Zanaat ile Yepyeni Yaşamlar Yaratan Girişim: Joon 0 1890

sosyal-girisim-joon

Joon, temel üretim becerisine sahip olan ancak çeşitli sebeplerden dolayı geçimini sağlayamayan bireylerin topluma, sosyal ve ekonomik katılımlarını kolaylaştıran bir sosyal girişim.

Bir tasarımcı ve bir işletmecinin fırsat eşitsizliğine karşı güçlerini birleştirmesi ile doğan Joon, belli bir süre Ankara’da farklı alanlardaki zanaatkarları bir araya getirerek fikir üretmelerini ve hatta aksiyon almalarını sağlayan buluşmalar düzenledi. Bu çalışmaları bir ileri seviyeye taşımanın yollarını arayan iki sosyal girişimci, dünyanın en büyük sosyal girişimcilik yarışması olan Hult Prize ile kolları sıvadı. ‘Mültecilerin Potansiyelini Uyandırmak’ teması ile vermek istedikleri tek bir mesaj vardı: İnsanların öz saygısının kendi ayakları üzerinde durmaktan geldiği. Joon, aslında bu imkanı mülteciler için yaratmak amacıyla yola çıktı. Ancak bir süre sonra Türkiye’de yaşayan geçici koruma altındaki birçok insanın yaratıcı üretime fazlasıyla açık olduğunu fark etti.

El Sanatları Yepyeni Yorumlarla Buluşuyor!

sosyal-girisim-joon2016 yılından bu yana faaliyette olan Joon, geçim kaynağı sınırlı olan ve kendi kaynağını üretmek isteyen bireylerle birlikte zanaat üretimi yapıyor. Laptop kılıfı, kolye, çanta, lamba… Burada herkes, kendi yetkinliği çerçevesinde çalışıyor ve üretilen tasarım ürünler son tüketici ile buluşturuluyor!

Joon hakkında daha fazla bilgi almak, birbirinden harika çalışmalarını görmek istiyorsanız web sitesini ziyaret edebilirsiniz. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir