Çocukları Sinemayla Tanıştıran Girişim: Sinemasal 0 1155

sinemasal

Bir güzel alırsınız yerinizi, derken ışıklar kapanır ve ışığın yarattığı renkler, beyazperdenin üzerine yansır, film başlar. Kimileri sinemada film izleme deneyimini rüya görmeye benzetir. Karanlığın ortasında, birçok insanla çevrili fakat aynı zamanda yapayalnızsınızdır ve tüm dikkatinizin odağı, perdenin üzerine yansıyan hikâyededir, başka şey düşünmezsiniz. Bu büyülü deneyim, sanatın yedinci dalı olan sinema, gücü itibariyle hayatımızda ve düşünme biçimlerimizde kökten değişimler gerçekleştirir. Hiç görmediğimiz, gitmediğimiz coğrafyalarda, hiç tanımadığımız insanların hiç bilmediğimiz bir dilde konuştukları yaşamlarına, birkaç saatliğine tanıklık ederiz.

sinemasalSinemasal, sinemaya böylesi bir tutku ve inançla küçük bir çocukken bağlanan Enes Kaya’nın 6 yıllık bir çalışmadan sonra 2012’de hayata getirdiği bir sosyal girişim. Amacıysa, sosyal, kültürel ve ekonomik açıdan imkânları kısıtlı olan çocukların sinemayla tanışmalarını ve dolayısıyla başka bir dünyanın kapılarını açabilmelerini sağlamak. İlk olarak “Sinema artık köylerde” sloganıyla 2013 yılında Güneydoğu Anadolu bölgesinde bir festival gerçekleştirildi ve sonucunda 7 bin çocuğa sinema deneyimi yaşatıldı. 2018 yılı sonu itibariyle ise ulaşılan çocuk sayısı 3 milyonu aştı.

Bugün girişimin geldiği noktada sinema tutkunu bir ekip ve binlerce insanın desteğiyle, dezavantajlı bölgelerde yaşayan çocuklar sinemanın dönüştürücü gücüyle karşılaşıyorlar. Eğer siz de bu hayale ortak olmak ve sinemanın büyülü dünyasını Türkiye’nin dört bir yanındaki kaynakları kısıtlı bölgelerde yaşayan çocuklarla tanıştırmak isterseniz, internet sitelerindeki “Hediye Bilet” seçeneğinden, tanesi 5 TL’ye istediğiniz kadar bilet satın alabilirsiniz. 🙂

Sinema hem hayal hem de gerçeğin ta kendisidir. Siz de hayali gerçeğe dönüştürün, Sinemasal’la tanışın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir