‘Anlatan Eller’den İşitme Engelliler İçin Matematik Eğitimi 0 1751

anlatan-eller

Anlatan Eller, işitme engelli ve sağır bireylere matematik öğretme amacıyla yola çıkan bir sosyal girişim. Eğitimlerini YouTube üzerinden online olarak gerçekleştiren Anlatan Eller, bununla birlikte İstanbul’da sınıf eğitimleri düzenliyor.

anlatan-ellerEngelli Kamu Personeli Seçme Sınavı, ortaöğretim, ön lisans ve lisans mezunu engelli bireylerin kamu kurumlarında istihdam edilmelerine yönelik bir sınav olarak 2014 yılında hayatımıza girdi. 2014-2017 yılları arasında bu sınava 2 bin 679 işitme engelli aday katıldı. Genç bir matematik öğretmeni olan Pelin Baykan ise işitme engelli adayların sınava daha iyi hazırlanabilmeleri için harekete geçti ve Anlatan Eller’i yarattı.

Baykan, önce gönüllü olarak Türk İşaret Dili öğrendi. Ardından ‘Anlatan Eller’ adı altında başlattığı sosyal girişim kapsamında işitme engelli ve sağır bireylere yönelik matematik dersleri vermeye başladı. Telefonuyla çektiği videoları tek başına kurguladı ve ardından onları YouTube üzerinden yayınlayarak toplum ile buluşturdu. Baykan tarafından yayınlanan 74 video, Şubat 2017-Nisan 2018 tarihleri arasında 126 bin izlenme sayısına ulaştı!

İşitme engelli ve sağır bireylerin eğitimde fırsat eşitsizliklerine çözüm getiren ve bireysel istihdam sağlayan Anlatan Eller, şu anda online eğitimlerin dışında İstanbul’da sınıf içi eğitimler de düzenliyor.

Eğer siz de, eğitim dünyasında fark yaratan Anlatan Eller’in kurumsal, bireysel veya grup derslerine katılmak istiyor veya gönüllüsü olmak istiyorsanız www.anlataneller.org.tr’yi ziyaret edebilirsiniz. Matematik derslerinin verildiği YouTube kanalı ise burada. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir