“Sosyal Girişimcilik Ağı” Vehbi Koç Vakfı Önderliğinde Kuruluyor 0 2015

vehbi-koc-sosyal-girisimcilik-agi-projesi

Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından Sivil Toplum Destek Programı çerçevesinde finanse edilen ve Vehbi Koç Vakfı liderliğinde yürütülen ‘Türkiye Sosyal Girişimcilik Ağı Projesi’, sosyal girişimcilik ruhunun yaygınlaşmasını hedefliyor.

Türkiye Sosyal Girişimcilik Ağı Projesi, Vehbi Koç Vakfı’nın, Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı işbirliği ile hayata geçirildi. Koç Holding’te gerçekleşen tanıtım toplantısına, Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Avrupa Birliği Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı, Vehbi Koç Vakfı Genel Müdürü Erdal Yıldırım, Koç Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Zeynep Gürhan Canlı, Koç Üniversitesi Araştırma ve Geliştirmeden Sorumlu Rektör Yardımcısı İrşadi Aksun, bakanlık temsilcileri, sivil toplum sektörü, özel sektör temsilcileri, sosyal girişimciler ve proje ortakları katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Faruk Kaymakcı, “Ülkemizde sosyal girişimciliğin geliştirilmesi hem AB politikalarına uyum kapsamında hem de ülkemizdeki toplumsal sorunların çözümüne yapacağı katkı açısından önemlidir” dedi.

Kaymakcı konuşmasına şu şekilde devam etti: “Yaklaşık 500 bin euro hibe almaya hak kazanmış Türkiye Sosyal Girişimcilik Ağı Projesi’nin de içinde bulunduğu Sivil Toplum Destek Programı vasıtasıyla, 48 projeye toplam 6.4 milyon euro tutarında destek sağlanacak. Tamamlanmak üzere olan diğer hibe programları ile de 9 milyon euro tutarında daha destek, yakın zamanda hayata geçirilecek.”

Vehbi Koç Vakfı Genel Müdürü Erdal Yıldırım da yapmış olduğu konuşmada, Vehbi Koç Vakfı’nın 50 yıl içerisinde eğitim, kültür ve sağlık alanlarında yapmış oldukları harcamaların 1 milyar 355 milyon dolara ulaştığını belirterek, “Türkiye Sosyal Girişimcilik Ağı, bugüne kadarki çalışmalarımızı bir adım öteye taşımayı hedeflediğimiz odak alanlarımızdan biri” dedi.

Türkiye Sosyal Girişimcilik Ağı Projesi, iki yıl boyunca devam edecek ve Koç Üniversitesi Sosyal Etki Forumu, Sosyal İnovasyon İnisiyatifi Derneği, Ashoka Türkiye, Sürdürülebilir Kalkınma için Yenilikçi Çözümler Derneği, TED Üniversitesi, Social Enterprise UK (İngiltere) ve Mozaik Foundation (Bosna Hersek) ortaklığı ile yürütülecek. Pilot il olarak belirlenen İstanbul, Ankara, Bursa, Gaziantep, Kayseri, Van, Samsun ve Muğla’daki sivil toplum kuruluşları, kamu kurumları, girişim ve sosyal girişim ekosisteminden kişilerle görüşülerek sosyal girişim potansiyelleri ölçülecek.

Bu görüşmeler ışığında kapsamlı bir ihtiyaç analizi çıkartılacak. Sosyal girişimcilik alanında çalışan ve kendini geliştirmek isteyenler için Koç Üniversitesi bünyesinde sosyal girişimcilik eğitimleri düzenlenecek ve yeni eğitmenler yetiştirilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir