SOGENÇ Projesi 0 1835

Sosyal girişimcilik, Türkiye’de özellikle son yıllarda gençler arasında oldukça ilgi gören bir alan olarak karşımıza çıkıyor. Eğitim alanında da müfredatta yer verilmesiyle ilgili yürütülen çalışmaları güncel olarak mevcut. Bugüne kadar bahsettiğimiz sosyal girişim platformlarından birisi de SOGENÇ.

 

Anadolu Eğitim ve Sosyal Yardım Vakfı tarafından oluşturulan SOGENÇ projesi, sosyal bir misyonu benimseyerek fikirlerini proje haline getirmek için çalışan genç girişimcilere, yenilikçi bir yaklaşımla projelerine olumlu yönde katkı sağlamalarını hedefliyor. İstanbul’da 18-29 yaş aralığındaki gençlerin yaratıcı, yenilikçi ve faydalı çözümler üretebileceği bakış açısına sahip olmaları için eğitimler ve seminerler düzenliyor. Bilgi ve becerilerinin arttırılması, fikir ve proje yönetimine yönelik çalışmalarla sosyal girişimcilerin hedeflerine ulaşabilmeleri için bir aracı oluyor. Projeyi detaylandıracak olursak sosyal girişimcilik alanında gençlere rehberlik, koçluk, mentorluk ve danışmanlık hizmetlerinin sağlanacağı “Sosyal İnovasyon Noktası” ve web portalının kurularak, sosyal girişimcilik yaklaşımının yaygınlaştırılması en temel hedeflerden biri. Yarışma, kariyer günü ve kapanış konferansları ile eğitim serileri düzenleyen platform bugüne kadar birçok üniversitede seminerler ve toplantılar düzenleyerek uzman bakış açısına sahip kişilerle sosyal girişimci genç adayları bir araya getirmeyi başardı.

Sosyal İnovasyon Noktası; etkinlik planlamaları, rehberlik ve danışmanlık hizmetlerinin yanı sıra yarışma başvurularının da alındığı merkez olarak faaliyet gösteren bir alan. Sosyal girişimcilik ruhuna sahip bireylere eğitmenlik ve koçluk becerilerini geliştirmeleri için çalışılan bir süreci kapsıyor. Eğitim seminerleri ve kariyer günleri ile finale kalan projeleri sosyal girişim ağları ve sektörüne dair ilgili kuruluşlarla bir araya getirerek bağlantı kurmalarını sağlıyor. Kendilerini en iyi şekilde ifade edebilecek, amaçları doğrultusunda sosyal girişimciliği kariyer olarak hedefleyen gençler için oldukça verimli bir platform olduğunu söylememiz mümkün. SOGENÇ genç girişimcilere dünyanın önde gelen sosyal girişimci ağı ASHOKA ile de projenin 5. ayından itibaren iletişime geçmeleri ve ASHOKA projelerine yönelme fırsatını da sunuyor. SOGENÇ’in yapılan araştırmalarla ilgili makalelerinin de bulunduğu web sitesini ve sosyal medya hesaplarını ziyaret ederek detaylı bilgi alabilir ve iletişime geçebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir