İhtiyaç Sahipleri İle Yardımseverleri Buluşturan Harita: ihtiyacharitasi.org 0 2258

2015 yılında kurulan sosyal girişim ihtiyacharitası.org, ihtiyaç sahipleri ile ihtiyacı karşılamak isteyen kişileri internet üzerinden birbirleri ile buluşturuyor. Dr. Ali Ercan Özgür, Mert Fırat, Hazal Dut, İlksen Başarır, Güler Altınsoy, Gujan Şen ve Elif Kalan’ın kurduğu sosyal girişim, Türkiye’nin her yerinden kullanılabiliyor.

Sistemin çalışması ise oldukça basit. ihtiyacharitasi.org temel olarak 3 bölümden oluşuyor; İhtiyaç GİR, Destek Ol ve Gönüllü Ol.

İhtiyaç GİR: Bu bölümde eğitim, sağlık, ulaşım vb. gibi ihtiyaçlarınızı adres temelli olarak sisteme kaydını sağlıyorsunuz. Böylelikle ihtiyacınız sitenin ana sayfasında bulunan haritada yerini alıyor ve bu ihtiyacı karşılamak isteyen kişiler ve kurumlar site üzerinden “ihtiyacı karşılamak istiyorum” butonuna basarak ihtiyacınızı karşılayabiliyor.

Destek Ol: Bu bölümde kişiler veya kurumlar farklı konulardaki desteklerini adres temelli olarak girebiliyor. Böylelikle desteğe ihtiyacı olan kişi veya kurumlar ise girilen desteğe başvurabiliyor.

Gönüllü Ol: İhtiyaç Haritası’nda yer alan projelerde ve ihtiyaçların karşılanması sürecinde gönüllü olmak isteyen kişilerin dahil olabildiği bu bölüme kayıt olarak, İhtiyaç Haritası’ndaki çalışmalarda aktif olarak yer alabilirsiniz.

İhtiyaçların karşılanması sürecinde Türkiye’nin dört bir tarafından gönüllüler ile çalışan İhtiyaç Haritası’nın amacı, Türkiye’de kent ve mahalle temelinde ihtiyaçların vatandaş katılımı ile sistematik bir şekilde öğrenilmesi, harita tabanlı olarak toplanması ve bu ihtiyaçların gerekli kurum/kuruluş veya özel kişiler tarafından karşılanmasının kolaylaştırılması için bir sistem oluşturmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir