İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik Ödülü Kazananları Açıklandı 0 909

ibrahim-bodur-sosyal-girisimcilik-odulleri

Kale Grubu Kurucusu İbrahim Bodur anısına, Kale Grubu ve proje ortağı Ashoka Türkiye tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik Ödülü’nün kazananları açıklandı.

İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik Ödülü bu yıl, daha iyi bir gelecek için değer bilmek kadar değer katmanın da önemli olduğuna işaret etmek amacıyla ‘Hayata Değer’ temasıyla gerçekleştirildi. Sosyal girişimcileri finansal olarak desteklemeyi hedefleyen yarışmanın bu yılki kazananları;

Erken aşama kategorisinde ‘Anlatan Eller

İleri aşama kategorisinde ‘E-Bursum

İşbirliği kategorisinde ‘Türkiye’nin Kadın Balıkçıları’ oldu.

İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik Ödülü’nü kazanan sosyal girişimcilere 50 bin TL ödül verildi.

Anlatan Eller

Pelin Baykan öncülüğünde harekete geçirilen sosyal girişim fikri sayesinde, sosyal medya ve diğer online araçlar kullanılarak işitme engelli ve sağır bireylere Türk İşaret Dili destekli eğitim veriliyor.

E-Bursum

Eğitim finansmanını herkes için ulaşılabilir kılmayı ve eğitimde fırsat eşitsizliği sorununu minimize etmeyi hedefleyen Mesut Keskin’in E-Bursum sosyal girişim fikri aracılığıyla bugüne kadar 250 bin öğrenciye 150 milyon TL burs dağıtıldı.

Türkiye’nin Kadın Balıkçıları

Balıkçılık sektöründe aktif olarak çalışan; ancak hakları yok sayılan kadın balıkçıların örgütlendirilmesi amacıyla yola çıkan Huriye Göncüoğlu, başta Su Ürünleri Kooperatifleri Merkez Birliği (Sür-Koop)’nin desteğini alarak Türkiye’deki tüm balıkçı kooperatiflerini bir araya getirdi.

“BU TOPLULUĞU GİDEREK BÜYÜTMEYİ HEDEFLİYORUZ”

Ödül töreninde konuşan Kale Grubu CEO’su Zeynep Bodur Okyay, İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik Ödülü etrafında bir araya gelen sosyal girişimcilerle sürdürülebilir bir pozitif etki yaratacaklarını belirtirken, konuşmasına şu şekilde devam etti: “Uzun vadede bu ödül etrafında bir araya gelen sosyal girişimcilerle sürdürülebilir pozitif etki yaratacak ve dayanışma içerisinde hareket eden bir topluluk inşa etme amacını taşıyoruz. Bu topluluğu giderek büyütmeyi ve ekosistemi güçlendirmeyi hedefliyoruz. Biz sosyal girişimcileri, hem Türkiye hem de dünya için geleceğin habercileri olarak görüyoruz”

Dünyanın ilk ve en geniş sosyal girişimci ağı Ashoka Türkiye’nin Ülke Direktörü Zeynep Meydanoğlu da yapmış olduğu konuşmada, bu proje sayesinde 2 yıldır Türkiye’de fark yaratan sosyal girişimcileri tanıdıklarını dile getirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir