Görmenin Ötesinde Bir Deneyim: Karanlıkta Diyalog 0 1435

İletişim kurabilmek için mimiklerin, hislerin, sözcüklerin ve görsellerin ötesinde bir deneyim yaşamak mümkün.

Andreas Heinecke radyo istasyonunda çalıştığı sırada talihsiz bir kaza sonucu görme yetisini kaybeden biriyle karşılaşır. Tam olarak ne hissettiğini ve nasıl davranması gerektiğini kestiremeyen Heinecke, meslektaşını iyi bir radyocu olması için desteklerken kendisinin de geliştiğini, bambaşka konularda yetiştiğini keşfeder. İnsanların engel olarak tanımladığı tüm tabuları aşarak 1995 senesinde bir sosyal girişim başlatır. Günümüzde hala keşfedebileceğiniz bu girişim ise Turkcell desteği ile hayat bulan “Karanlıkta Diyalog Müzesi“.

Dünyada 130’dan fazla kentte 8 milyondan fazla insana “dokunmuş” Karanlıkta Diyalog deneyiminde görme engelli rehberler ile nesnelere dokunarak, koklayarak etrafınızda olup bitenleri algıladığınız şaşırtıcı bir seyahate çıkıyorsunuz. Başka bir gözle görmenizi sağlayacak olan bu İstanbul gezisi ile farklı bir deneyim yaşayacaksınız. Görme yetinizin dışında tüm duyularınıza teslim olduğunuz bu gezide, yol arkadaşlarınız görme engelli rehberler olacak. Bu deneyimi yaşamadıysanız büyük ihtimalle kafanızda soru işaretleri oluşmuş olabilir. Hiçbir şey görmeden karşıdan karşıya geçtiğinizi, vapura bindiğinizi yolda yürüdüğünüzü hayal edin. Ne hissediyorsunuz? Yaklaşık olarak 1 saat süren seyahat boyunca kimseyle konuşmayarak, diğer katılımcılardan bağımsız hareket ederek bu duyguyu tadacaksınız. Toplumsal bilincin oluşmasının yanı sıra görme engelli bireylerin rehber olarak müzede çalışıyor olması, iş hayatındaki eşitsizlikleri ve tabuları da yıkıyor.

Eşsiz ve ilham verici bu deneyim, üç yenilikçi formatla Turkcell Diyalog Müzesi’nde yer alıyor. Müze Gayrettepe Metro İstasyonu’nda ziyaretçilerini bekliyor. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir