Çevreci Tişört Duyarlı Moda: I Am Not Basic 0 3273

 

“Modern basicler. Dış görünüşüne ve çevreye duyarlı. Yüksek kalite, dürüst fiyat…”

I Am Not Basic moda sektörünün çevreye ve çalışanlarına karşı daha duyarlı bir politika güderek hizmet vermesi gerektiğine inanarak kaliteli ve doğa dostu tişörtler üreten bir oluşum.

Dünyada 60 milyonun üzerinde çalışan sayısıyla tekstil sektöründe emek veren çalışanların haklarının korunmadığı hizmet piyasası aynı zamanda doğaya zarar veren ve geri dönüşümü olanaksız kimyasallar kullanıyor. Amaç çalışanların haklarının sömürüldüğü, kapitalist sisteme hizmet eden markaların maliyetinden oldukça yüksek fiyatlar ile satışa sunulan zararlı ve “kısa ömürlü” ürünler yerine çevre dostu; iyi pamuk, keten, modal, lyocell gibi doğaya saygılı kumaşlar ile üretim sağlanması. Üstelik çalışanları, hakları göz önünde bulundurularak hak ettikleri koşullarda, iyi atölyelerde çalışıyorlar. Her yıl 2 milyardan fazla tişört satışının gerçekleştiğini düşünürsek bu oluşum sağlayacağı dönüşüm ile enerji üretiminden doğa döngüsüne ve işçi haklarına kadar çok fazla yol kat edecek.

 

“I Am Not Basic” ucuz ürün üretmekten bahsetmiyor. Yani “ucuz bir marka” olmak gibi bir amaçları yok. Fakat tüm bu özelliklere sahip olarak verilebilecek en uygun fiyatı biçtiklerini söylemek mümkün. Sezonsal olarak üretim fazlası kumaşları değerlendirip atılmalarını engelleyerek ve raflarda bekleyen stok fazlası kumaş israfından kaçınarak satış adetli üretim yapıyorlar. Kuruculara göre ürünler “kaliteli ve az pahalı.” Şeffaf ve dürüst bir fiyatlandırma yaptıklarından emin olabilirsiniz çünkü geleneksel moda markaları maliyetlerini 4-8 arası bir çarpanla çarpıp satış fiyatını belirlerken I Am Not Basic 2 ile çarpıyor. Doğaya ve çevreye duydukları saygının yanı sıra topluma karşı duydukları sorumluluk ilkeleri ile satışlarının bir kısmını dönem dönem aynı amaçlar doğrultusunda çalıştıkları vakıflara bağışlıyorlar. #BirazYerAc projesinde olduğu gibi doğa dostu sosyal sorumluluk işlerine imza atıyorlar.

 

#BirazYerAç projesinden bahsedecek olursak I Am Not Basic’ten almış olduğunuz ürünün içerisinden siyah bir poşet çıkıyor. Siz bu poşete giymediğiniz veya vermek istediğiniz kıyafetlerinizi koyuyorsunuz. Poşetin içerisinde gönderileceği adres mevcut. Herhangi bir Yurtiçi Kargo şubesine ödeme yapmadan teslim etmeniz yeterli. Verdiğiniz bu kargo doğrudan Lokman Hekim Vakfı’na gidiyor. Yani bir ürün satın almış olmakla kalmıyor ihtiyaç sahibi insanlara da yardımda bulunabiliyorsunuz. Bir satıcı müşteri ilişkisinden çok daha fazlasına dönüşen bir deneyim yaşayabiliyorsunuz. Bilinçli, doğa dostu ve sürdürülebilir üretimle hem kendiniz için hem de daha iyi bir dünya için işe dolabınızla başlayabilirsiniz.😊

I Am Not Basic’i ve hakkında çok daha fazlasını keşfedin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir