Çalışan ve Üreten Kadınlar: b-fit 0 1546

2006 yılında 6 kadının bir araya gelmesiyle oluşan b-fit, kadınların fiziki ve sosyal imkansızlıklarına karşı başlayan bir girişim. Amaçlarını sadece konuşarak var olmak yerine herkese yarayacak bir şeyler yapmak olarak tanımlayan oluşum, günde 30 dakikada istasyon sistemi ile egzersiz yapmayı sağlayan bir sistem. Kardiyovasküler sistemi geliştiren aynı zamanda kısa fakat etkili bir egzersiz deneyimi sunarak daha çok kişiye ulaşmayı hedefleyen b-fit, Türkiye’de 50 ilde 200’den fazla merkezi ile 350.000 kadına hizmet veriyor. B-fit’in sosyal girişim olmasının sebebi ise spor imkanı sağlamasının yanı sıra kadın istihdamına destek vermesi. Bugüne kadar 250’den fazla kişiye girişimci olma imkanı veren b-fit, 500’den fazla kadına da istihdam sağlayarak iş hayatında var olmalarını ve ekonomiye katılmalarını sağladı.

Kadının gücünün daha iyi bir dünya yaratmak için özgürce kullanılabildiği bir platform oluşturmak vizyonuyla; kaliteli, olumlu ve verimli bir sürdürülebilirlik hedefliyorlar. 2012 yılında dünyanın en geniş sosyal girişimci ağı olan Ashoka fellowları arasına katılan b-fit kuruculardan Bedriye Hülya, 2009 yılında Endeavor, 2013 yılında da Schwab Vakfı tarafından Yılın Girişimci‘si seçilmişti.

b-fit dünyada benzeri olmayan bir sistem. Spor temelli programlar olsa bile böyle bir yapıya sahip başka bir merkezi modelleme henüz yok. Girişimci ruhlarıyla harekete geçen kadınlar sayesinde yine aynı ruhun aşılandığı b-fit kadınlarının yüzde 50’si ev hanımlarından oluşuyor. Bir anlamda da sosyal bir etki yarattığı kesin. Çok yönlü bir girişim olan b-fit ekonomik ve sosyal çözümleriyle özellikle kadın girişimcilere ve projelerine ilham veriyor. Bu anlamda dünyada ve Türkiye’de örnek alınmasını temenni ediyoruz. Detaylı bilgi almak için b-fit‘i ziyaret edebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir