Ashoka Fellowship Ağına Türkiye’den Üç Yeni Sosyal Girişimci! 0 1280

Ashoka-Fellowship

Dünyanın ilk ve en geniş sosyal girişimci ağı Ashoka, Fellowship ağına Türkiye’den 3 yeni sosyal girişimci kattı.

Ashoka Fellowship, 92 ülkede 3.500’ün üzerinde sosyal girişimciyi buluşturan bir sosyal girişimci destek programı. İhtiyaç duyulması halinde 3 yıl boyunca maddi destek alan Ashoka Fellowlar’ı, ömür boyu pro-bono uzman desteği görebiliyor ve küresel bir ağın parçası olma ayrıcalığını yaşıyor. Ashoka, ağına katacağı fellowlarında; yaratıcılık, yenilikçi fikir, etik doku ve sosyal etki gibi kriterler arıyor.

Eğitim, sağlık, insan hakları, çevre, gençlik ve vatandaşlık katılımı gibi birçok alanda fark yaratan 25 sosyal girişimcisiyle Türkiye’de sosyal girişimciliği yeni bir boyuta taşıyan Ashoka Türkiye, 2018 yılı itibariyle bünyesine 3 yeni Türk fellow kattı. Ön araştırma, mülakat ve jüri sürecini başarıyla geçen bu isimler:

Mesut Keskin / E-Bursum

Huriye Göncüoğlu / Türkiye’nin Kadın Balıkçıları

Hasan Zafer Elcik / Otsimo Türkiye oldu.

Şimdi, Ashoka Türkiye’nin gücüne güç katacak bu 3 sosyal girişimcinin hayata geçirdikleri projelerle hedeflediklerine kısaca bir göz atalım.

Mesut Keskin

Öğrencilerin eğitim hayatlarında zorluk yaşamasının en önemli nedenini ekonomik kaynağa ulaşımın kısıtlılığı olarak düşünen Mesut Keskin, E-Bursum ile eğitim finansmanını ulaşılabilir kılmayı ve eğitimde fırsat eşitsizliği sorununu minimize etmeyi hedefliyor.

Huriye Göncüoğlu

Balıkçılık sektöründe aktif olarak çalışan; ancak hakları yok sayılan kadın balıkçıların örgütlenmesi, güçlendirilmesi ve balıkçılıkla ilgili alternatif geçim kaynaklarıyla tanıştırılmasını hedefliyor.

Hasan Zafer Elcik

“Eğitim her çocuğun anayasal hakkı; ancak ülkemizde özel eğitime ihtiyaç duyan çocuklar, özel eğitim öğretmeni ve okulları, toplumdaki ihtiyacı karşılamadığından bu haklara ulaşamıyor” diyen Hasan Zafer Elcik, Otsimo Türkiye ile özel eğitimi herkes için ulaşılabilir kılmayı hedefliyor.

Eğer siz de sosyal girişim fikrinizin toplumda farkındalık oluşturacağına inanıyorsanız Ashoka Fellowship Programı’na aday olmak için buradan form doldurabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir