1 Milyon Kitap 1 Milyon Çocuk İle Buluşacak! 0 1558

Prof. Dr. Selçuk Şirin’in hayata geçirdiği ‘1 Milyon Kitap’ sosyal girişimi, bebeklerin doğduğu andan itibaren zihinsel gelişimlerini destekleyecek kitaplarla buluşmasını hedefliyor. Şirin, her yıl dünyaya gelen 1 milyon 300 bin bebekten sadece 300 bininin kitapla tanıştığını, geriye kalan 1 milyonunun ise kitaptan mahrum kaldığını söylüyor.

Çocukların beyin ve zihinsel gelişimini desteklemek için ilk 36 ayda yapılması gereken en temel uğraşın ebeveynleri tarafından onlara kitap okumak olduğunu söyleyen Selçuk Şirin; “Ne yazık ki Türkiye’de 1 milyon evde ya hiç kitap yok ya da çocukların okuyabileceği bir kitap bulunmuyor. Oysaki çocukların zihinsel gelişimi ve okula daha iyi hazırlanmaları için ebeveynler olarak yapmamız gereken en temel uğraş onlara kitap okumak. ‘1 Milyon Kitap’ uzun yıllardır hayalini kurduğum bir proje. Kitaptan yoksun doğan 1 milyon çocuğun geleceğini şekillendirecek. Nasıl bir eve doğdukları, maddi olanakları veya sosyal yapıları ne olursa olsun, çocuklar okula daha hazır bir şekilde başlayacak. En azından bugünden itibaren Türkiye’de doğan çocuklar, yarına çok daha iyi bir şekilde hazırlanmış olacak.” diyor.

 Sosyal girişim, 1 milyon çocuğa 1 milyon set ulaştırmayı hedefliyor. Satışlar web sitesi üzerinden 6 kitaptan oluşan setler halinde satılıyor. İlk 36 aylık dönemde ebeveynlerin çocuklarıyla birlikte okumaları için tasarlanan kitaplar, çocukların odaklanma, görsel algı, bilişsel ve dilsel becerilerini geliştirmeyi amaçlıyor. Satılan her bir set karşılığında ücretsiz bir set kitap ise ihtiyaç sahibi ailelere gönderiliyor.

1 Milyon Kitap sosyal girişimi hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir