‘Ülkem Okuyor’ ile Okumayan Kalmayacak 0 1298

ulkem_okuyor

Ülkem Okuyor, Türkiye’deki kitap okuma oranını kalıcı olarak artırma amacıyla yola çıkan bir sosyal girişim. Bu kitap kulübüne üye olanlar, ayda 2-3 kitap alıyor ve bu kitaplar arasından bir tanesi taşra kütüphaneleri için askıya bırakılıyor. Kulübün yaptıkları bunlarla da sınırlı değil; ayrıca her üç aylık abonelik için de bir ağaç dikiliyor!

Ülkem Okuyor’un kurucu ekibi, ODTÜ ve Yeditepe Üniversitesi mezunlarından oluşuyor. Ekip, sosyal girişim fikirlerinin temelinde, öğrencilik yıllarında kurdukları taşra kütüphanelerinin olduğunu ifade ediyor. Ülkem Okuyor’a abone olan kişiler, ayda 2-3 kitap alıyor. Bu kitaplardan bir tanesi, dezavantajlı grupları topluma dahil etmeyi; onların eğitim olanaklarına ve kültürel kaynaklara ulaşmasını amaçlayan taşra kütüphanelerine gönderilmek üzere askıya alınıyor. Sosyal girişim, taşra okullarına sadece kitap göndermekle de kalmıyor; raf, masa, sandalye ve bilgisayar gibi fiziksel ihtiyaçlarının karşılanmasına da destek oluyor.

3 AYLIK ABONELİK PAKETLERİ İÇİN BİR AĞAÇ

Doğadan aldıklarını kendilerine borç bilen Ülkem Okuyor, her 3 aylık abonelik paketi için aboneleri adına birer ağaç dikiyor.

ÜLKEM OKUYOR FONLANMAYA BAŞLADI

Ülkem Okuyor, beş yılda topluma 140 bin kitap ulaştırmayı, 120 taşra kütüphanesi kurmayı, 20 bin ağaç dikmeyi ve 30 dakika günlük okuma süresine erişmeyi hedefliyor. Kurucuların kitlesel fonlama sitesi olan fongogo’da açtığı fonlama kampanyası aracılığıyla potansiyel abonelerin Ülkem Okuyor’a ön katılımı sağlanıyor.

Ülkem Okuyor ve abonelikle ilgili detaylı bilgi almak için web sitelerini ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir