Türkiye’nin Kadın Sosyal Girişimcisi Belli Oldu 0 2612

turkiyenin-kadin-sosyal-girisimcisi-yarismasi-sonuclandi

Garanti Bankası’nın, Türkiye Kadın Girişimciler Derneği ve Ekonomist Dergisi işbirliği ile bu sene 12.’sini düzenlediği ‘Türkiye’nin Kadın Girişimcisi’ yarışmasının kazananları belli oldu. Yarışma kapsamında “Türkiye’nin Kadın Sosyal Girişimcisi”nin yanı sıra “Türkiye’nin Kadın Girişimcisi”, “Türkiye’nin Gelecek Vaat Eden Kadın Girişimcisi” ve “Yöresinde Fark Yaratan Kadın Girişimcisi” kategorilerinde ödül verildi.

Türkiye’nin Kadın Girişimcisi yarışması, sadece büyük ölçekli işletmeleri değil; ölçeği ne olursa olsun, tüm kadın girişimcilere destek vermek amacıyla düzenleniyor. Yarışma ile birlikte, farklı alanlarda gelişime ve yeniliğe açık, bulunduğu yörede fark yaratan ve sosyal bir soruna yenilikçi ve sürdürülebilir çözümler üretmiş kadın girişimcilere, işletmeleri veya sosyal girişimleri için destek alma imkanı sunuluyor.

TÜRKİYE’NİN KADIN SOSYAL GİRİŞİMCİSİ: MÜJDE ESİN

mujde-esinAğrı’nın Patnos ilçesinde, 6 çocuklu bir ailede büyüyen Müjde Esin, ailesinin tüm baskılarına rağmen girdiği yetenek sınavını kazandı ve üniversiteye başladı. Kazandığı başarı bursuyla İngiltere’de yüksek lisans eğitimini tamamlayan Esin, göçmen kız çocuklarının ve kadınların İngiltere entegrasyonunu sağlamak ve onlara iş imkanı yaratmak amacıyla yola çıkarak KızCode platformunu kurdu.

“En fazla entegrasyon problemi, özellikle eğitim alanında yaşayan kız çocuklarıydı. Özellikle Türkiye’den gelen göçmen kız çocukları üzerine yoğunlaştım. Ve KızCode aslında böyle doğdu.” diyen Esin, İngiltere İç Bakanlığı ve Üniversiteler Birliği tarafından 2015 yılının En İyi Sosyal Sorumluluk Girişim Ödülü’nü kazandı.

Müjde Esin, kadınların hayatına dokunmayı ve hayatlarını pozitif yönde değiştirmeyi hedefliyor. Sosyal girişim fikri KızCode ile de dezavantajlı bölgelerde yaşayan kız çocuklarını, kodlama, bilim ve teknoloji yoluyla hayatın merkezine taşımak istiyor. Daha fazla kız çocuğuna ulaşabilmek için KızCode’u bir enstitüye dönüştürme düşüncesinde olan Esin’i, bu fark yaratan fikri için tebrik ediyor ve başarılarının devamını diliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir