Social Media Award Sahiplerini Buldu! 0 1281

Sosyal medyanın önemli isimlerinin bir araya geldiği Social Media Awards Turkey’de birçok kategoride ödül sahipleri ile buluşacak. Bu yıl 2.’si düzenlenen organizasyon, sosyal medyaya damga vuran önemli ajans, proje ve kişileri 26 Nisan’daki ödül töreni ile buluşturmayı hedefliyor.

Sosyal sorumluluk iletişimi alanında yer alan projeler STK’lar ve medyada yaratılacak kamuoyu için elbette ki büyük önem taşıyor. Farkındalık yaratmak ve toplumu projelere dahil etmek kampanyaların en önemli amacı.

Lösev- Gülüşünde Hayat Var

Lösemili çocuklara yardımda bulunmak ve ihtiyacını karşılamak amacıyla 1998 yılında Dr. Üstün Ezer tarafından kurulmuş olan Lösev (Ankara Lösemili Çocuklar Sağlık ve Eğitim Vakfı) günümüzde hala varlığını sürdüren bir kuruluş. 2017 yılında başlattıkları “Gülüşünde Hayat Var” kampanyası çocuklara moral olma ve farkındalık yaratma amacıyla sürdürülen bir proje. Radyolarda başlayan ve desteklerle  büyüyen kampanyaya 3406‘a gülümseyen bir gülücük emojisi atarak 10 TL değerinde bağışta bulunup farkındalık yaratabilmeniz mümkün.

Sosyal medyada da hastag’ler ve paylaşımlarla büyük ilgi gören kampanya lösemili çocuklar için bir umut oldu.

Omo Minik Kalpler için #anıbiriktir

OMO, Minik Kalplerle El Ele Derneği’nin (MİKA-DER) Tekirdağ’da kuracağı spor ve rehabilitasyon merkezi için ortak bir kampanyaya imza atmıştı. 23 Nisan tarihinden 13 Mayıs Anneler Günü akşamına kadar #anıbiriktir hastagiyle sosyal medyada bir sosyal sorumluluk projesi yarattı. İçerde dizisinin senaryosunda da yer alan kampanya kitlesini büyüterek bağış toplamayı hedeflemişti. Dizideki karakterlerin 5145’e SMS gönderimi yolu ile bağışta bulunmasıyla farkındalık yaratıp hedef kitleye de çağrıda bulunan OMO, insanları sosyal medyada da #anıbiriktir hastagiyle paylaşım yaparak desteğe çağırmıştı.

Bir deterjan markası olmanın yanısıra “Kirlenmek Güzeldir” sloganıyla çocukların gelişimine ve sosyal hayata atılımlarına destek olmayı ilke edinen OMO, uzmanlarla araştırma ve iş birliği yaparak sağlıklı ve özgüvenli çocuklar yetişmesi için çabalıyor. Yarattıkları bu duyarlı proje ile tüm markalara örnek olmalarını umut ediyoruz.

“Siber Zorma Olma” #farkınavar

Günümüzde internetin erişemeyeceği bilgi, ulaşamayacağı insan kalmadı desek yalan olmaz. Birçok kolaylık sağladığı gibi kötü amaçlar için de kullanılan siber ortam aslında çocuklar ve büyüme çağındaki gençler için oldukça tehlikeli bir alana da dönüşebiliyor. Sanal ortamda gruplar arası cinsiyetçi söylemler, nefret ve kin içerikli yorumlar, taciz, tehdit, aşağılama gibi çirkin eylemler siber zorbalık olarak değerlendiriyor. Bu tehlikeye karşı durak için yola çıkan #farkınavar projesi öncelikle ebeveynleri sonrasında ise toplumu bilinçlendirmeyi amaçlıyor.

Titrifikir temsilciliğinde ve Samsung Electronics Türkiye, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) iş birliği ile siber zorbalık konusunda çocukların, gençlerin, ailelerin ve öğretmenlerin farkındalığını artırmayı hedefleyen “Siber Zorba Olma! #farkinavar” hareketi sosyal medya aracılığı ile daha pek çok platformda destek topladı ve sosyal iletişim alanında adaylığa layık görüldü. Bu önemli duyarlılık projesi başka projeler ile geliştirilebilirse belki de dünya çapında siber kirliliği azaltmaya yönelik pozitif sonuçlar doğurabilir.

Turkcell Hayat Tamircisi / Canlara Destek

Bu Mardin’de bir aracın motoruna sıkışan kediyi kurtarabilmek için çabalayan Hasan Kızıl’ın hikayesi aslında. O olaydan sonra kendisini engelli hayvanlara yardım etmeye, onları yaşatmaya adayan adayan Hasan Kızıl, o kadar güzel bir projeye vesile oluyor ki sayesinde birçok yardıma muhtaç hayvan can buluyor. Elinde varolan malzemeleri değerlendirip hayvanlara yürüteç gibi yardımcı nesneler yaratarak onlara bir nevi kayat veriyor. Onları görmezden gelmek yerine “hayatlarını tamir etmeye” çabalayan genç adam Turkcell yardımıyla çok daha geniş kitlelere ulaşarak harikalar yaratıyor. #canlaradestek hastag’ini başlatarak Hasan Kızıl’a destek çıkan Turkcell ile artık hayvanlar 3D printer yardımıyla protez uvuzlara sahip olabiliyorlar.

Bu güzel insanları destekleyecek daha birçok kurumun olması dileği ile…

Yaşama İzin Ver projeleri

Organ Nakli Koordinatörleri Derneği (ONKOD) organ bağışında aile izninin önemini vurgulamak amacıyla Novartis ile iş birliği yaparak bir kampanya başlatmıştı.

Kampanya Türkiye’de organ naklinin yanı sıra beyin ölümü sonrasında organ bağışının önemini vurguluyor. Beyin ölümü sonrasında organ naklinin gerçekleştirilmesi aile izni olmadan yapılamıyor. Araştırmalar gösteriyor ki Türkiye’de yalnızca 4 aileden 1’i hastanın vefatı sonrasında organlarının bağışlanması rızasında bulunuyor. #yaşamaizinver projesi farkındalık yaratarak nakil bekleyen birçok hastaya umut olmak ve onları hayata döndürmek için farkındalık yaratmayı amaçlıyor. Sosyal medyada #yaşamaizinver hastagiyle birçok sağlık kuruluşu ve STK tarafından toplumu bilinçlendirme çağrısında bulunuldu. Bu proje ile sosyal sorumluluk iletişimi ödülüne aday olan ONKOD çalışmalarını sürdüreceklerini dile getirdi.

Projelerle ilgili detaylı bilgilere aşağıdaki link’lerden ulaşabilirsiniz. J

İlgili görseller ve videolar

https://twitter.com/MarketingTR ADAYLAR

Lösev

http://www.losev.org.tr/gulusundehayatvar/index.html

https://www.youtube.com/watch?v=cSCfadKAs5U

Omo

http://www.anibiriktir.com/

https://www.youtube.com/watch?v=CcLCBmA8FEY

Hayat tamircisi

https://www.youtube.com/watch?v=1fUQTjC4wtY

Yaşama İzin Ver

https://vimeo.com/241205448

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir