Otizmli Çocukları Konuşturan Eğitim Kartları: Tolkido 0 2484

tolkido

Tolkido, konuşma problemi yaşayan otizmli çocuklara kişiselleştirilmiş eğitimi mümkün kılmak amacıyla yola çıkan ve otizmli çocukların iletişim becerilerini geliştirebilmeleri için görsel eğitim kartları üreten bir sosyal girişim.

Tolkido fikrinin mimarı Can Yıldız, üniversite öğrencisi olduğu dönemde kuzeni Umut’a otizm teşhisi konulmuş. Konuşkan bir çocuk olan Umut’un artık konuşamaz ve kendi iç dünyasında yaşayan bir çocuk haline gelmesinden etkilenen Yıldız, onu eski günlerine döndürebilmek için arayışlara başlamış. Umut’un yeni kelimeler öğrenmesi için ailesi tarafından görsel eğitim kartlarının kullanıldığını gören Yıldız, bu kartların eksik yanlarını fark etti ve amcasıyla birlikte yaptığı beyin fırtınası sonucunda Tolkido fikrini ortaya çıkardı. Belli bir süre boyunca sadece Umut’un eğitiminde bu kartları kullandı ve üzerindeki olumlu etkiyi gördükten sonra diğer otizmli çocukların da bu eğitim materyallerinden yararlanması gerektiğini düşünerek yola çıktı.

Tolkido Nasıl Çalışıyor?

tolkidoTolkido sistemi, bir peluş oyuncaktan ve kartlardan oluşuyor. Kartların üzerindeki görseller, aile veya öğretmen tarafından çocukların ihtiyaçlarına yönelik hazırlanıyor ve kartların üzerine yapıştırılıyor. Kartların içerdiği ses kayıtları ise bilgisayar aracılığı ile oyuncağa kaydediliyor. Kartların oyuncağa yaklaştırılmasıyla birlikte oyuncak, ses kayıtlarını seslendiriyor.

Tolkido Kartların Faydası Nedir?

Kart üzerindeki görsellerin değiştirilebilmesi sayesinde;

  • Aileler veya özel eğitim merkezleri devamlı olarak yeni kart seti almak zorunda kalmaz,
  • Kart içerikleri aile veya öğretmen tarafından hazırladığı için eğitim süreci daha verimli geçer,
  • Seslendirmelerde ailenin veya öğretmenin sesi kullandığı için çocuk, oyuncak ile daha sıkı bir bağ kurar,
  • Eğitim süreci oyunlaştırılarak çocuklar konuşmaya teşvik edilir.

BİLGİ Genç Sosyal Girişimcilik Ödülleri’nde ödüle layık görülen Tolkido hakkında daha fazla bilgi almak için web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir