TEGV Ve Ahmet Uysal İle: Eğitime Koşar Adım 0 1678

Kuruluşundan bu yana 82.050 gönülüsüyle 2.610.822 çocuğa ulaşarak kendi güçlerini keşfedip hayatta kalabilmeleri için eğitim desteği sağlayan TEGV, 20 yılda 2 milyondan fazla çocuğun yolunu aydınlattı. Ahmet Uysal da TEGV gönüllülerinden biri. İlham veren iyilik dolu bağışçılarından biri olarak 2017’de Kuzey Kutbu’nda maraton koşan ilk Türk olarak tarihe geçmişti. Bu yıl ise TEGV Pervari Öğrenim Birimi’ndeki çocukların eğitim masraflarını karşılamak için 11 Nisan’da Artvin’den başladığı koşusunu Muğla’da tamamladı.

Ahmet Uysal; Adana’da doğup lise yıllarında Robert Kolejini kazanarak İstanbul’a gelen bir öğrenciydi. Daha sonra İTÜ’ de İnşaat Mühendisliğini kazanıp Boston’da eğitimine devam etti. Birkaç sektörde girişimci olarak kariyerine devam ederken hayalleri için TEGV bağışçısı oldu. Kuzey Kutbu’ndaki koşusu için şu sözleri dile getiren Uysal için hayata doğru bakmak nitelikli bir eğitimden geçiyor: “Kuzey ve Güney Kutbu’na gitmek hayallerim arasındaydı. Uzun süredir nasıl giderim diye düşünüyordum. Bu maceranın başlangıcı aslında fit ve sağlıklı olmayı önemsememe dayanır. Her yıl “bu yıl Mont Blanc’a tırmanacağım, bu yıl Everest’e gidip 6 bin metreye çıkacağım, bu yıl kaya tırmanışı öğreneceğim” gibi bir hedef belirleyip o doğrultuda antrenman yaparak hedefimi gerçekleştirmeye çalışıyorum. Atlet veya koşucu değilim. Doğrusunu söylemek gerekirse koşmak özellikle sevdiğim bir spor dalı da değil. Sadece bir maraton tecrübem var. Avrasya Maratonu’nda 42 km koşmuş ancak o zaman maalesef bağış toplamamıştım. Bu yıl daha heyecanlı bir şey yapma niyetindeydim. Kutup hayallerimi araştırırken Kuzey Kutbu Maratonu’yla karşılaştım. Koşmak benim için özel bir tutku olmasa da, 2003 yılından beri yılda bir kez düzenlenen ve her yıl 30-50 arası kişinin katıldığı zor hava ve zemin şartlarından dolayı bir dayanıklılık yarışı olan Kuzey Kutbu Maratonu çok ilgimi çekti. Katılmaya karar verdikten sonra, antrenman yapmanın ötesinde asıl önemli olan bu işe gönül vermek ve bir amaç doğrultusunda motive olmak. Maratonla ilgili araştırma yaparken daha önce Türkiye’den kimsenin katılmadığını da fark ettim. Buradan yola çıkarak “bunu bir iyilikle birleştireyim, bu iyilik hem beni motive eder, hem de çevremde harekete geçirebileceğim insanlar bu doğrultuda bir amaca yönelik yardım edebilir” diye düşündüm. Hedefimin ne olacağını belirlemeye çalışırken ailemizde her zaman önem verilen, her sofrada konuşulan bir konu olduğundan eğitim ve çocukların bunun içinde olması gerektiğine karar verdim.” 

Heyecan duyarak başladığı Koşar Adım Eğitim bağışı ile Pervari’deki çocukların 1 yıllık eğitim masraflarını karşılamak amacıyla 46 gün boyunca Artvin’den başlayıp Anadolu’yu geçti; hedeflediği rakamı aşarak bağış yaratmayı başardı! 14 ilden geçerek 2 milyon adım attı.

Bu özverili başarısı için sosyal medya hesapları üzerinden takipçilerinden de destek isteyen Uysal 5 bine yakın çocuğun eğitimine destekte bulunmuş oldu. “Her şey eğitim için” sloganıyla gönüllü çalışmalarına devam eden Uysal’ın projesinin detaylı inceleyebilir, hikayesini ondan dinleyebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir