Bilgi Genç Sosyal Girişimci Ödülleri Sahiplerini Buldu 0 595

genc-sosyal-girisimci-odulleri

İstanbul Bilgi Üniversitesi tarafından bu yıl 8’incisi düzenlenen “Genç Sosyal Girişimci Ödülleri”, İstanbul Bilgi Üniversitesi Santralİstanbul Kampüsü’nde düzenlenen törende sahiplerini buldu.

BİLGİ Genç Sosyal Girişimci Ödülleri, Laureate Uluslararası Üniversiteler Ağı, İstanbul Bilgi Üniversitesi ve Uluslararası Gençlik Vakfı tarafından hayata geçirildi. Mayıs ayında başlayan süreç, 8 Kasım Perşembe akşamı düzenlenen törenle son buldu. Topluma pozitif katkı sağlamış toplam 78 proje arasından tüm değerlendirme kriterlerini geçen 10 proje, iki ayrı seçici kurul tarafından değerlendirildi.

ÖDÜL ALAN 10 PROJE

İçinde bulundukları topluma pozitif katkı sağlamayı ve değer katmayı başarmış genç sosyal girişimcilerin liderlik becerilerini geliştirmelerini amaçlayan organizasyonun bu yılki kazananları;

Joon, EAGD (Elektronik Atıkların Geri Dönüşümü), Tolkido, Toyi, 81 İle Dokun, Kent ve Çocuk, Code for Good, Tak Takıl, Rumii ve SOGLab oldu.

Törenin açılış konuşmalarını BİLGİ Mütevelli Heyet Başkan Yardımıcısı Dr. Ecmel Ayral ve Sosyal İnovasyon Merkezi Kurucusu Suat Özçağdaş gerçekleştirdi.

Sosyal girişimciliğin BİLGİ’nin genlerinde var olan bir yaklaşım olduğunu dile getiren Dr. Ecmel Ayral, sözlerine şu şekilde devam etti: “Girişimcilik, eleştirel ve özgür düşünceyi, sonuç odaklılığı, sürekli sorgulamayı, kendi yaptığından memnun olmamayı, yenilgiyi, yenilgiden sonra ayağa kalkma yetkinliklerini içeriyor. Önemli olan girişimciliğe adım atma hevesine ve becerisine sahip olabilmek. Girişimci yenildikçe kazanan kişidir. Bizim asıl amacımız ise hep yeni girişimler yapmak ve bunu topluma katkı olarak dönüştürmek, sosyal etki ve toplumsal döngü yaratmak.”

Suat Özçağdaş da konuşmasında: “Dünyamızın içinde bulunduğu durum bizi karamsarlığa sürüklese de bunları aşma cesaretine sahip olan, bunları aşmak için yola çıkmış girişimcilerle karşılaşıyoruz. BİLGİ Genç Sosyal Girişimci Ödülleri aracılığıyla 8 yıldır çok sayıda sosyal girişimci, sivil toplum aktörü, iş dünyasının içinde sosyal fayda yaratan girişimciler bizimle birlikte oldu. Kendilerine bir yurttaş olarak saygılarımı sunuyorum” dedi.

AMAÇ GENÇ SOSYAL GİRİŞİMCİLERE ULAŞMAK

8 yılda 80 projenin ödüllendirildiği BİLGİ Genç Sosyal Girişimci projesi ile sosyal girişimcilik anlayışının yaygınlaşmasını sağlamak; genç sosyal girişimcilere ulaşmak, ihtiyaç duydukları alanlarda eğitim olanağı sunmak, fikirlerini tanıtmalarına yardımcı olmak ve onları ödüllendirmek amaçlanıyor.

Yarışmada ödül alan genç sosyal girişimciler, tecrübelerini birbirleriyle paylaşırken aynı zamanda topluma sağladıkları faydanın sürdürülebilmesi ve liderlik vasıflarının geliştirilmesi için mentorluk desteği alıyor. Kazanan girişimciler ayrıca, Youthactionnet® tarafından düzenlenen “Küresel Genç Sosyal Girişimciler” programına başvuru yapma hakkını kazanırken 2500 dolar tutarında maddi destek alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir