Sosyal Girişiminizin Tanıtımı İçin 5 Önemli İpucu 0 427

Sosyal girişimcilik kavramının popülerliği gün geçtikçe artıyor. Geleceğin umut vadeden birçok meslek grubuyla beraber “sosyal girişimcilik” kavramı da bir sektör niteliğinde değerlendirilir durumda. Özellikle genç kitlenin yoğun olarak ilgi duyduğu ve harekete geçme eğilimi gösterdiği bu alan ilerleyen süreçte güncel normundan çok daha geniş bir yelpazeye ulaşmış olacak gibi görünüyor. Peki bu kadar revaçta olan bir alanda ön plana geçmek nasıl mümkün olabilir? Yapacaklarınız çok da zor değil. Yeter ki planlı ve en önemlisi de kararlı olun.

Kendinize ve projenize güvenin. İlerleyen adımları verimli bir şekilde gerçekleştirebilmeniz için öncelikli olan şey aslında bu. Öğrenmenin ve kendinizi geliştirmenin sınırı yok. Ufkunuz açık olmalı. Bir fikri hayata geçirme isteğiniz sizi bir şeyler yapmaya itiyorsa bu güdünüzü besleyecek motivasyon kaynaklarını yaratabilirsiniz.

1- Web Sitesi

Bir web sitesi oluşturmak artık eskisi kadar zor değil. Basit uygulamalarla kendinizi ve projenizi en sade ve akıcı şekilde açıklayabileceğiniz bir web sitenizin olması başvuru yaparken proje dosyanıza ekleyebileceğiniz bir artı olabilir.

2- Sosyal medyaya hakim olun.

Dijital trendlere hakim olmak günümüzde her alanda en önemli noktalardan biri. Şirketler için de geçerli olan bu durum projenizin tanıtımı için oldukça kritik bir önem taşıyor. Projenizin bilinirliğini arttırmak, benzer başka projeleri ve girişimcileri takip etmek size hiç tahmin etmediğiniz bir bağlantı kurma fırsatını doğurabilir. Girişiminizin görsel ve işitsel tüm mecralarda yer alması daha çok insana ulaşmanıza yardımcı olacaktır. Bu detayı atlamamak gerekir. 🙂

3- Üniversitelerin ilgili bölümlerine ve öğrenci kulüplerine ulaşın.

Sadece bir proje için değil, başka birçok konuda olduğu gibi üniversitelerin projenizin bilinirliğini arttıracağı etkisini göz ardı etmemek gerekir. Projenizin ilgili olduğu bir sosyal kulübe ulaşabilir, fikirlerinizi paylaşarak size destek olacak birçok yeni insanla tanışabilir ve projeniz için gerçekleştirdiğiniz etkinliklerin öneminden; size kattığı artılardan bahsedebilirsiniz. Bu iletişim becerilerinizi en iyi şekilde yönetebildiğinizin kanıtıdır. Gerçekleştirdiğiniz her eylem projeniz için sürdürülebilirlik olasılığını arttırır.

4- Blog veya Youtube kanalı açabilirsiniz.

Sosyal girişimcilik her ülkede aynı konumda ve gelişmişlikte değil. Fakat dünyada fikirleri ile toplumu aydınlatmış, fark yaratan isimleri tanımak ve hikayelerinden ilham almak size bir yol gösterebilir. Böylece siz de kendinizden ve projenizle beraber çözülecek olan problemlerden bahsettiğiniz bir blog yazısı veya bir Youtube kanalı açabilirsiniz. Oluşturduğunuz bu içerikleri web sitenize yükleyerek size ulaşmak isteyen insanları daha doğru yönlendirmiş olursunuz.

5- Bir mobil uygulama tasarlayabilirsiniz.

Sosyal medyada ulaşabildiğiniz kitle gibi bir uygulama üzerinden de ulaşabileceğiniz insanlar azımsanmayacak kadar çok olabilir. Projenizle ilgili bir mobil uygulama tasarlamak için destek almanız daha geniş kitlelere ulaşabilmeniz için verimli bir kontak kurmanıza yardımcı olabilir. Örneğin; sokak hayvanları ile ilgili bir proje için oluşturduğunuz mobil uygulama; bu konuyla ilgilenen insanlara ulaşmanızda en verimli seçeneklerden biridir. (Bkn: Pati Birliği) mobil uygulamanızdan bahseden paylaşımlar gerçekleşebilir ve başvuru yapacağınız farklı kurumlar için iyi bir referans oluşturabilirsiniz.

Bahsettiğimiz küçük ve verimli öneriler hayata geçirmek istediğiniz ya da üzerinde çalıştığınız bir proje için önemli olabileceğini düşündüğümüz noktalar; ki başarılı sosyal girişim projelerini incelediğinizde bahsettiğimiz şeylerin önemini çok daha iyi anlayacağınızı umuyoruz. 🙂 Siz de bu adımlarla sosyal girişim projenizi geliştirebilir, daha verimli bir tanıtım süreci gerçekleştirebilirsiniz.

Hayallerinizin ötesine geçebilmeniz dileği ile…

Başarılar dileriz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir