Six Wayfinder İle Tanışın: Bozuk Çarkı Tamir Edelim 0 485

Sosyal inovasyon nedir? Toplumsal fayda üretmek amacıyla ne gibi yenilikçi çözümler üretilebilir ve sürdürülebilirliği ne durumda? Değişimi tetikleyen unsurlar nelerdir ve en fazla ne kadar ileriye gidebiliriz? Son on yıldır sıklıkla duyduğumuz bu kavram; toplumsal sorunlara çağa uygun, etkili ve sürdürülebilir çözümler üretmeyi ve herkese ulaştırabilmeyi hedefliyor. Farklı sektörlerden bir araya gelen insanlar özel sektör, kamu ve sivil toplumun ortak zeminde buluşacağı yaratıcı ortamlar oluşturmak ve sosyal fayda sağlayan yepyeni metodlar, platformlar, girişimler yaratıyorlar.

Dünyanın daha iyi bir yere dönüşmesi çözüm odaklı çalışan birçok insan var.

Bu insanları bir araya getiren güzelliklerden biri Six WAYFINDER :

2017 yılında, sosyal inovasyonun  tam da dünya genelinde dönüm noktasında olduğu bir anda ilk kez Londra’da Wayfinder etkinliğine ev sahipliği yapan, son 10 yılda sosyal inovasyon alanında önemli yol kat eden bir platform. Londra’da düzenledikleri etkinlik ile önümüzdeki on senelik süreçte sistematik bir planın nasıl yaratılabileceği ile ilgili çalışmalara başlamışlardı. Dünya üzerinde 6 kıtadan binlerce insanın bir araya gelmesiyle oluşan platform “Önümüzdeki 10 sene içerisinde yolumuzu nasıl bulacağız?” sorusu üzerine kafa yoruyor. Yeni kurumlar kurmak, yeni fonlar, yeni anlayışlar, farklı bakış açıları ile yeni bir enerji yaratarak oluşan etkileşimler aracılığıyla bir dizi hedefler belirlemek için çalışmalar yürütüyorlar. Sosyal girişimden tasarıma, şehir planlamasından şehir teknolojilerine kadar birçok alanda başarılı üretimler gerçekleştiriyorlar. Yaptıkları birçok proje ile yetinmeyip hep daha iyisini amaçlayarak sürdürülebilir bir motto belirlemişler. Hedeflerin büyüyerek fayda sağlaması ve fayda sağladıkça yeni projelerin geliştirilmesi… İçlerinde kurdukları devinim ile sürdürülebilir olmayı garantiliyorlar. En önemlisi ise dünya üzerinde sistem sorunları üzerine kafa yoran ve çarkın takıldığı yerde sorumluluk alma riskini gösterebilen insanların aynı amaç uğruna bu kadar çaba göstermesi diyebiliriz. Stratejik fikir alışverişlerini yapabildiğiniz eşsiz bir oluşum olduğunu söylememiz mümkün. WAYFINDER’ın çağrısı; “Lütfen ülkenizde, bölgenizde WAYFINDER’a ev sahipliği yapın. Bizde bunun gerçekten gelecekle ilgili hedefleri olan küresel bir söyleşi olduğundan emin olalım.”

Sorunlarla boğuşan dünyada insanların kaçmadığı, sistemin dayattığı şehir planlamalarını ve beraberinde getirdiği problemleri, “yapacak bir şey yok” algısını yıkmaya çalışan WAYFINDER, çözümcü bir yaklaşımla baş etme yöntemleri geliştirme arzusunda. Fırsatlar yaratıp zihinlerde hareket ve sonrasında bu fikirleri korumadan bahsediyor. Geliştirilebilir bir vizyonla bozuk çarkı tamir etmekten söz ediyorlar. Yapılabilecek somut şeylerin peşinden koşarak dünya çapında seminer ve workshop çalışmalarıyla çağrılarını yineliyor; umut vaaden birçok insanı bünyelerine davet ediyorlar. Ve soruyorlar:

Peki bu aşamada siz ne yapabilirsiniz? Hangi yöne gideceksiniz?

Çevrenizdekilere açık bir mektup yazarak onları harekete geçirmeye çalışmanız ve Six WAYFINDER’a katılarak toplumsal yenilikler peşinde koşmanız; her geçen gün daha çok farkındalık yaratmanız mümkün. SIX ise önemli söyleşilere olanak sağlamak amacıyla bir platform işlevi görmeye devam ederek yenilikçi hareketleri daima dinamik tutacaktır. Önümüzdeki on sene içerisinde cesur bir duruş sergileyerek bünyelerine katılırsanız destek sağlayacaklarını ve sonuçları herkesle paylaşacağını söyleyen platform insanlığın dünyadaki sorunlara kayıtsız kalmaması için devamlı çalışacaklarını müjdeliyor.

Ülkemizde yakın zamanda Zorlu Holding ev sahipliği, imece’nin yürütücülüğü, ATÖLYE ve S360’ın içerik partnerliğinde düzenlenen Six Wayfinder İstanbul buluşması gerçekleşmişti. İstanbul buluşması ile ilgili yazımızı da buradan okuyabilirsiniz.

Başarılar!

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir