Bildiğimizin ötesinde girişimcilik ve iyzico notları 0 7

Dünyada stratejik bir önem taşıyan Global Girişimcilik Kongresi, 10. senesini GEC Organizasyon Komitesi üye kurumları, Endeavor Derneği Yönetim Kurulu ile 17 Nisan 2018 Salı günü rekor bir katılımla İstanbul’da gerçekleşmişti.

Kongrenin stratejik partnerliğini Koç Holding ve Sabancı Holding üstlenirken, resmi havayolu sponsoru da Pegasus Hava Yolları oldu. Toplam 65 destekçi kurum ve 8 milyon TL’yi bulan bütçesiyle kongrenin girişimciliğe yapılan yatırımlara ne kadar önem verdiğini anlamışsınızdır. Ciddi yatırımlar ile desteklenen, tüm dünyada girişimcilik gündemini belirleyen kongrenin bu seneki ayağı Türkiye oldu. İstanbul’da düzenlenmesi Türkiye’nin “born-global” şirketler ile çalışması bakımından önemli bir prestij yaratacak diyebiliriz. Her sene farklı bir ülkede gerçekleşen kongrenin onuncu yılında Türkiye’nin ev sahipliği yapması girişimcilik dünyasında önemli bir yer edinmesi ve bir yatırım merkezi olarak faaliyet göstermesi globalleşen dünyada bir hayli kritik.

Bu yazıda girişimcilikle ilgili bilmediklerinizi beraber sorgulayalım. Çünkü işin iç yüzü göründüğünden çok daha karmaşık. Başlı başına bir kavram karmaşası olan girişimciliğin perde arkasında neler oluyor?

Aklınızda dolaşan soruların hemen hemen hepsi -tahmin ediyoruz ki- bu noktada kesişiyor.

Kaynaklar, melek yatırımcılar, destek fonları, fikrim var fakat Türkiye’de gerçekleştirecek yatırımcı yok dediğinizi duyar gibiyiz. Sağlanacak finansal destek, sektördeki networkler…

Peki bu noktada kendinize dönmeniz gerektiğini söylesek? Bu işin tam olarak neresinde duruyorsunuz? Fikriniz hangi aşamada? Finansal desteğe gelene kadar aslında çok daha öncelikli aşamalar var. Bu basamakları teker teker çıkmanız çok mühim. İstediğiniz yerden başlamayın, ilk sorudan başlayın. 😊

Oluşturacağınız proje tam olarak hangi soruna çözüm sunuyor?

Sürekliliğinden ne kadar eminsiniz veya sürekliliği için nasıl bir metodla devam etmelisiniz?

Daha önce size referans olabilecek bir projeye katıldınız mı?

Hali hazırda finansal destek sağlamak adına olgunlaşmış bir proje dosyanız var mı?

Tüm bu soruları kendinize yönlendirirken bir yandan da Türkiye’deki gidişattan bahsedelim. “2017 Melek Yatırımcı“ raporuna göre en çok yatırım başvurusunda bulunan şirketlerin yazılım uygulama ve geliştirme, veri tabanı ve e-ticaret faaliyetleri olduğunu görüyoruz. CB Insights’ın (Girişim yatırımları analiz platformu) 2014 – 2016 yılları arasında minimum 1 milyon dolar yatırım alan şirketleri baz alarak hazırladığı harita, en çok yatırım alan ülkeleri paylaşıyor. Sektörde dijital ve teknolojik yatırımlar söz sahibiyken Türkiye’de en çok yatırımı alan ödeme sistemleri geliştiricisi iyzico başı çekiyor.

Önümüzdeki beş sene içerisinde 1 milyar dolar değerlerine ulaşmayı hedefleyen iyzico şu ana kadar toplam 24 milyon dolarlık bir yatırım miktarına ulaşmış durumda.

140journos‘un kongrenin takibini sağladığı yayında iyzico kurucuları Barbaros Özbuğut ve Tahsin Işın girişimcilik ekosistemindeki eksilerden, atılması gereken adımlardan, kendi oluşumlarından bahsetti. Kurumsal bir çalışma ortamından çıkarak girişim projesine yönelmenin alınabilecek en büyük risk olduğunu belirten Özbuğut: “Mevcut, net çizgileri olan bir hayat biçiminden belirsizlikler bol olan bir yola giriyorsunuz. Özellikle Türkiye’de bu çok önemli bir karar.” diyor. Girişimcinin başarıya ulaşabilmesinin yaş ile değil ama orantılı olarak edinilen tecrübe ile doğrudan bağlantılı olduğunu savunuyor. Kuracağınız networkler aynı derecede önemli. Projesi olan, özellikle de üniversitede okuyan veya mezun olmak üzere olan girişimcilere öncelikle kurumsal bir firmada kariyerlerine başlamalarını ve bu süreci en verimli şekilde atlatmaları da verdiği tavsiyelerden. Iyzico gibi büyümeye başlayan bir firmada fazlaca sorumluluk alıp kendinizi geliştirmeniz bu gidişatla da ileriye dönük projelerinizi şekillendirmeniz olumlu sonuçlar doğuracaktır. Türkiye’de girişimcilik ekosistemindeki açıklar ise bir bakıma kurumsal firmanın çalışma konforunu bırakamamaktan kaynaklanıyor. Yurtdışında kurumsal sektörde yöneticilik yapan birisi  mevcut problemlere farkındalık yaratma amaçlı bir girişimde bulunabilirken, Türkiye’de bu durum daha pasif kalıyor gibi. Yani biraz cesaret meselesi desek yanlış olmaz. Girişimcilik artık kurumsal firmalarda da sıkça gündem olduğu için bu pasifliğin önümüzdeki yıllarda aşabileceğini umut ediyor Özbuğut.

Birçok kurum gibi iyzico da girişimcilere sağladıkları destek fonundan bahsediyor. İlk 3 ay boyunca komisyon ödemeyeceğiniz mentorluk desteği sunan, networking etkinlikleri ile iletişim ortamı yaratan iyzistart projesi oldukça güzel bir destek fonu. Bu fon aracılığı ile birçok başarılı projenin kendilerine ulaştıklarını da dile getiren iyzico kurucuları olumlu geri dönüş sağlayan çalışmalardan mutluluk duyuyorlar. (Detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. https://www.iyzico.com/iyzistart/ )

Bir diğer konu ise fintech yatırımlar. Kavram açılım olarak finansal teknolojiler anlamına geliyor. Teknolojik çalışmaları oldukça etkin kullanan bankalar da fintech sayılabilir. Fakat banka olmayıp finansal teknoloji hizmetleri sunan şirketleri fintech olarak değerlendirmek girişimcilik ile bağlandığı nokta. Bu alanın zorluklarını ise ölçeklenebilir bir iş olduğu için kurumun altyapısını sağlam temeller üzerine oturtabilmek. Tabii bunun yanı sıra regülasyonun da en kritik noktalardan olduğunu es geçmemek gerektiği notunu düşelim.

Girişimciler tarafından yönlendirilen bir başka konu ise yatırım sağlayabilmek adına oluşturulacak ortam. Yurtdışına gitmeden yatırım desteği alabilir miyim? Bu sorunun yanıtı ne yazık ki olumsuz. Destek alabilmeniz için yatırımcıyla güven veren bir bağ kurabilmeniz gerekiyor. Zaten zaman alan bir süreç olmakla beraber uzaktan yatırım alabilmek de neredeyse imkansız. Yüz yüze görüşme ve iletişim sağlama her zaman en olumlu dönüşü yaratacaktır.

Sonuç olarak tüm bu süreçte gerekli olan zaman, zaman, zaman… Ve emek. Bugünlere nasıl geldiniz sorusuna “şirket içinde yaptığımız hatalarımızla tüm şeffaflığıyla yüzleşmemiz” diyor Tahsin Işın. Çıktığınız yolun zor olduğunun farkındasınız. Umuyoruz ki kafanızda bir şeyleri netleştirebilirsiniz. 😊

Bol şans…

Previous ArticleNext Article

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ashoka’nın Yeni Türk Fellowu: Atakan Foça 0 4

Bilindiği üzere ASHOKA dünyanın ve Türkiye’nin en prestijli sosyal girişimci ağı. Sosyal girişimlere dünya çapında beş kıtada, 36’dan fazla ülkede çalışmalar yürüterek destek olmayı amaçlayan ASHOKA’nın 27 tane Türk fellow’u bulunuyor. Toplumsal bir probleme çözüm yaratacak bir fikriniz varsa siz de fellow olma şansına sahip olabilirsiniz. Fellow olmanın kriterlerlerini

 • Yeni fikir
 • Sosyal etki
 • Yaratıcılık
 • Girişimcilik
 • Etik doku
 • Ön araştırma
 • Mülakat
 • Jüri paneli
 • Global Yönetim Kurulu Onayı

olarak belirleyen ASHOKA bu süreçleri başarı ile geçebilirseniz destek programları projenizde sizinle beraber yol almaya başlıyor.

Son olarak bugüne kadar yaptığı araştırmalarla 358 yanlış ve 55 doğru haberi ve bilgiyi ortaya çıkaran analizleriyle 1,2 milyon tekil kullanıcıya ulaşan teyit.org‘un yaratıcısı Atakan Foça’yı fellow’u olarak bünyesinde barındırmaya başladığını duyurdu. Bu güzel gelişme sonucu Twitter hesabından “Bu gece @AshokaTurkiye ağına dahil oldum. Gurur ve heyecan dolu bir geceydi. 1,5 yılda bu kadar yol kat etmemizi sağlayan, bizimle yürüyen herkese teşekkürler.” notunu paylaşan girişimci yarattığı web sitesiyle doğru bilinen yanlışları, sanal ortamdaki bilgi kirliliğini ve verilerin kötü kullanımını engelleme amacıyla 1,2 milyon kişiye güvenilir ve temiz bilgi ulaştırmayı başardı.

Böylece birincil haber kaynağı olmayı ve kullanıcılara  düşünme alışkanlığı, yeni medya okuryazarlığını arttırmayı hedefliyor. Organizasyon ve operasyon sürecinin uluslararası bir platform olan “International Fact-Cheching Network” onayı ile doğruluğunu ve güvenilirliğini kanıtlayan teyit.org haberlerini objektif, şeffaf ve somut verilerle ortaya koyduğunu kanıtlamış durumda.

Çalışmalarını “politika, tarih, eğitim, bilim, sağlık, şehir efsaneleri” gibi başlıklarla derleyen platform #Doğrula başlığıyla kullanıcıların web ortamında şüpheli gördükleri bilgilerin doğrulanabilmesi için nasıl bir metod uygulayabileceklerine dair yöntemler ile yardımcı olmayı amaçlıyor. Teyit.org yakın zamanda Türkiye’de güvenilir bir haber sitesi olma yolunda ilerleyecek gibi görünüyor. Verilere göre şimdiden güncel olarak bir haber bloğu gibi yakından takip edilen platform oldukça ilgi görmüş vaziyette. Önemli bir iş olmakla beraber bu denli haber kirliliğinin olduğu bir ortamda bilgiyi arıtmak ve en somut haliyle okuyucusuna ulaştırmak hayli zor. Basının haber girmeden durup bir daha düşüneceği cinsten bir oluşumdan bahsediyoruz. Umuyoruz ki bu manipüle edilmez, devamlılığı sağlanır ve tüm şeffaflığıyla okuyucu ile buluşmaya devam ederler.

“imece” ile Tanışın : Nasıl Çalışıyor? 0 5

Türkiye’nin önemli sosyal inovasyon platformlarından biri olan imece, yenilikçi ve sürdürülebilir çözümler üretilmesi adına sosyal meselelerle ilgilenen birey ya da kurumları bir araya getiren çalışmalar yürütüyor. Manifestoları şöyle;

“Hızla değişen dünyamızda, gelenekselleşmiş yaklaşımlar günümüz meselelerini çözmeye yetmiyor. Çünkü hayatımızı yoğun bir tempoda sürdürürken eğitim, çevre, sağlık gibi sosyal meselelerin çözümüne dahil olmak istiyoruz ama bunu nasıl yapacağımızı bilemiyoruz. Bizim için “nasıl yaparım?” sorusunun cevabı birlikte çözüm üretirken dönüşmek ve dönüştürmek.

Bunu da şimdilik 3 farklı şekilde gerçekleştiriyoruz:

 • 17 Küresel Hedef doğrultusunda belirlenen tema odaklı Destek Programı ile
 • Destek Programı’nda yer alan sosyal girişim projeleri ile
 • Sosyal fayda ve inovasyon alanında sağladığımız kaynaklar, düzenlediğimiz etkinlikler ile sağlıyoruz.

Neden imece diye soracak olursanız cevabımız şudur:

“imece sadece Türkçe’de olan, başka hiçbir dilde karşılığı bulunmayan, Anadolu kültürünün dünya literatürüne armağan ettiği bir sözcük. Herkesin kendi isteğiyle eşit bir şekilde dâhil olduğu, el birliğiyle meselelerin çözüldüğü bir iş yapma kültürünü anlatıyor. Nasıl ki insanlar Anadolu’da meselelerini ortak bir şekilde çözüyor ise biz de bu kültürün yeni iş modellerine yansımasını bulmak için yola çıktık.

Hikâyemiz bir soruyla başlamış oldu; sosyal meselelere hep birlikte, nasıl yenilikçi ve sürdürülebilir çözümler bulabiliriz?”

Kuluçka Dönemi

imece 3 ay ön kuluçka 4 ay kuluçka dönemi ile toplam 7 aylık bir süreçten oluşan destek programı aracılığı ile belirledikleri 17 temel hedeften birini tema olarak belirliyor. Çözüm sürecinde sosyal girişimcilere mentorluk, eğitim ve hibe desteği sağlıyor.

Geçen yıl başvuru süreci 2017’nin şubat ayında başlamış, ön kuluçka finali ise haziran ayında gerçekleşerek, ilk Destek Programı süreci için belirlenen hedef “Nitelikli Eğitim” olmuştu. Finalde ise nisan ayında gerçekleşen “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” teması belirlenmişti. Belirlenen temalar çerçevesinde ilgili oluşumlarla iletişime geçerek projenin genişletilmesi için çalışılmıştı. İkinci dönemin sonuçlanması ile beraber yeni dönem için seçilen hedef “Eşitsizliklerin Azaltılması”. Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı; mali yardımlar ve gelir eşitsizliği, ilgili kurumların düzenlenmesi, şartların olgunlaştırılması ve iyileştirilmesi konusunda doğrudan yabancı yatırımları ve eşitsizliğin yoğun olduğu bölgelere yönlendirmeleri ile çalışıyor.

Bu hedefi odağa alan 3. Destek Programı sürecinin başvuruları sonbaharda açılacak.

Çalışmaları sırasıyla bahsettiğimiz şekilde ilerleyen imece’nin hali hazırda 20’den fazla projesi mevcut.

Nitelikli eğitimden, toplumsal cinsiyet eşitliğine; eşitsizliklerin azaltılmasına ve doğru yönlendirmelere kadar nitelikli projeleri bünyesinde barındıran ve geliştirilmesine katkıda bulunan imece’nin çalışmalarını detaylı inceleyebilir, sizde projenizle başvuruda bulunabilirsiniz.

Detaylı bilgi için imece’nin web sitesini ziyaret edin: imece.com

Başarılar!

Most Popular Topics

Editor Picks