Yabancısı olmayın; Girişimci Sözlüğü 0 9

Nerede çalışırsanız çalışın her sektörün kendine ait bir dili vardır. “Co-working space” yani ortak paylaşım alanlarında çalışma gerektiren kurumlarda sık sık karşılaşacağınız bir durum. Bir hukuk bürosu, reklam ajansı, muhasebe departmanı ya da bir giyim mağazası da buna dahil. Girişimcilik ekosisteminin bünyesinde barındırdığı terimler de aynen bu şekilde. Bu kavram için ekosistem; yani girişimcilik alanı demek istediğimiz gibi. Girişimcilik ekosistemi projenin beslendiği bilimsel, sosyolojik alt yapıyı temsil eder. Sizler için kısa ve öz bir derleme yaptık. Göz atmanızda fayda var.

Öncelikle belki de en çok duyduğumuz kelimelerden biri;

Angel Investor / Business Angel / Melek Yatırımcı: Başarılı bir projesi olduğu halde sermaye sorunu yaşayan girişimcilere hem finansal destek hem de kişisel olarak bilgi birikim ve tecrübelerini aktaran kişilerdir. Girişimcilere network kurma aşamasında yardımcı olurlar.

Unicorn : Bir milyar dolar değerlemeyi aşan girişimlere verilen isim. Dünyada bu aşamaya gelebilmiş yaklaşık 300 girişim bulunmakta. Unicorn’un bir üst seviyesi ise “decacorn”. Yani 10 milyar dolar değerlenmeyi başaranlar.

Ar-Ge: Araştırma ve geliştirme üzerine yapılan çalışmaların tümü. Bu çalışmaların yürütülmesi için oluşturulan Ar-Ge Faaliyet Merkezleri de bulunur. Bu merkezler en az 30 personel ile çalışmaların sürekliliğini sağlamayı hedefler. Türkiye’de üniversitelerin ve vakıf gibi oluşumların sosyal girişim adına kurdukları kuluçka ve sosyal inovasyon merkezleri hariç 200 adet Ar-Ge faaliyet merkezi var.

Hack: Birçok anlamı olmakla beraber genelde bir soruna efektif çözüm üretebilme.

Sprint: Projenin hedeflenen süre içerisinde bitirilmesi için harcanan yoğun çaba diyebiliriz. Bu süreçteki tempoyu temsil ediyor.

Seed Capital / Tohum Sermayesi: Projenin hayata geçirilmesi için gerekli ana para değil de ön sermaye anlamına gelir.

Crowdfunding / Kitle Fonlaması: Girişimin ihtiyaç duyduğu finansmanın girişimi destekleyen ve yatırımda bulunmaya hazır bir topluluk tarafından sağlanmasına verilen isim.

Roadmap: Ekibi ve ürünü geliştirebilmek adına kurgulanan eylem planı.

Incubator / Kuluçka Merkezi: Sosyal girişimlerin özellikle başlangıç aşamasından itibaren tüm süreçte finansal destek sağlamayı ve çalışma ortamı yaratmayı hedefleyen iş çevreleridir.

Lean start- up: Girişimcinin uzun Ar-Ge gerektiren süreçlerden kaçınarak meydana getirdiği prototip ürünü küçük gruplarda deneyerek hızla manevra yapması.

Growth hacking: Projeye başlamadan önce test edip en kısa sürede en yüksek performansı elde etme.

IP (Intellectual Property) Fikri Haklar: Üretilen buluşlar sanat eserleri, teknolojik cihazlar, tasarımlar gibi yaratımların için kullanılan semboller.

Synergy: Bir araya gelindiğinde çok daha verimli çalışmaların ortaya çıkacağı anlamına geliyor. Bir enerji yakalamak gibi düşünebilirsiniz.

Deep dive: Bir işi çok detaylıca inceleme ve sürekli check etme durumu.

Disrupt: Genellikle fintech için kullanılan bir terim. Girdiği alanda köklü bir değişime götürme durumudur.

Pain point: Şirketin müşterileri ve kendisi için mutlaka iyileştirilmesi gereken bir sorun.

Evangelist: Start-up dünyasında abartılan bir övgü olarak pazarlamacılara söyleniyor.

Emerging: Projenin gelişmekte olan aşamaları olarak değerlendirilebilir. Bir sonraki atılım diyebiliriz.

Lean Start-up: Müşteri isteklerini göz önünde bulundurarak düşük maliyetli ve olabildiğince hızlı bir ürün geliştirme kısaca yalın girişim denebilir.

Sektörün dinamiği olan bazı terimler bunlar.

Projenizde bol şans !

 

 

Previous ArticleNext Article

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ashoka’nın Yeni Türk Fellowu: Atakan Foça 0 4

Bilindiği üzere ASHOKA dünyanın ve Türkiye’nin en prestijli sosyal girişimci ağı. Sosyal girişimlere dünya çapında beş kıtada, 36’dan fazla ülkede çalışmalar yürüterek destek olmayı amaçlayan ASHOKA’nın 27 tane Türk fellow’u bulunuyor. Toplumsal bir probleme çözüm yaratacak bir fikriniz varsa siz de fellow olma şansına sahip olabilirsiniz. Fellow olmanın kriterlerlerini

 • Yeni fikir
 • Sosyal etki
 • Yaratıcılık
 • Girişimcilik
 • Etik doku
 • Ön araştırma
 • Mülakat
 • Jüri paneli
 • Global Yönetim Kurulu Onayı

olarak belirleyen ASHOKA bu süreçleri başarı ile geçebilirseniz destek programları projenizde sizinle beraber yol almaya başlıyor.

Son olarak bugüne kadar yaptığı araştırmalarla 358 yanlış ve 55 doğru haberi ve bilgiyi ortaya çıkaran analizleriyle 1,2 milyon tekil kullanıcıya ulaşan teyit.org‘un yaratıcısı Atakan Foça’yı fellow’u olarak bünyesinde barındırmaya başladığını duyurdu. Bu güzel gelişme sonucu Twitter hesabından “Bu gece @AshokaTurkiye ağına dahil oldum. Gurur ve heyecan dolu bir geceydi. 1,5 yılda bu kadar yol kat etmemizi sağlayan, bizimle yürüyen herkese teşekkürler.” notunu paylaşan girişimci yarattığı web sitesiyle doğru bilinen yanlışları, sanal ortamdaki bilgi kirliliğini ve verilerin kötü kullanımını engelleme amacıyla 1,2 milyon kişiye güvenilir ve temiz bilgi ulaştırmayı başardı.

Böylece birincil haber kaynağı olmayı ve kullanıcılara  düşünme alışkanlığı, yeni medya okuryazarlığını arttırmayı hedefliyor. Organizasyon ve operasyon sürecinin uluslararası bir platform olan “International Fact-Cheching Network” onayı ile doğruluğunu ve güvenilirliğini kanıtlayan teyit.org haberlerini objektif, şeffaf ve somut verilerle ortaya koyduğunu kanıtlamış durumda.

Çalışmalarını “politika, tarih, eğitim, bilim, sağlık, şehir efsaneleri” gibi başlıklarla derleyen platform #Doğrula başlığıyla kullanıcıların web ortamında şüpheli gördükleri bilgilerin doğrulanabilmesi için nasıl bir metod uygulayabileceklerine dair yöntemler ile yardımcı olmayı amaçlıyor. Teyit.org yakın zamanda Türkiye’de güvenilir bir haber sitesi olma yolunda ilerleyecek gibi görünüyor. Verilere göre şimdiden güncel olarak bir haber bloğu gibi yakından takip edilen platform oldukça ilgi görmüş vaziyette. Önemli bir iş olmakla beraber bu denli haber kirliliğinin olduğu bir ortamda bilgiyi arıtmak ve en somut haliyle okuyucusuna ulaştırmak hayli zor. Basının haber girmeden durup bir daha düşüneceği cinsten bir oluşumdan bahsediyoruz. Umuyoruz ki bu manipüle edilmez, devamlılığı sağlanır ve tüm şeffaflığıyla okuyucu ile buluşmaya devam ederler.

“imece” ile Tanışın : Nasıl Çalışıyor? 0 5

Türkiye’nin önemli sosyal inovasyon platformlarından biri olan imece, yenilikçi ve sürdürülebilir çözümler üretilmesi adına sosyal meselelerle ilgilenen birey ya da kurumları bir araya getiren çalışmalar yürütüyor. Manifestoları şöyle;

“Hızla değişen dünyamızda, gelenekselleşmiş yaklaşımlar günümüz meselelerini çözmeye yetmiyor. Çünkü hayatımızı yoğun bir tempoda sürdürürken eğitim, çevre, sağlık gibi sosyal meselelerin çözümüne dahil olmak istiyoruz ama bunu nasıl yapacağımızı bilemiyoruz. Bizim için “nasıl yaparım?” sorusunun cevabı birlikte çözüm üretirken dönüşmek ve dönüştürmek.

Bunu da şimdilik 3 farklı şekilde gerçekleştiriyoruz:

 • 17 Küresel Hedef doğrultusunda belirlenen tema odaklı Destek Programı ile
 • Destek Programı’nda yer alan sosyal girişim projeleri ile
 • Sosyal fayda ve inovasyon alanında sağladığımız kaynaklar, düzenlediğimiz etkinlikler ile sağlıyoruz.

Neden imece diye soracak olursanız cevabımız şudur:

“imece sadece Türkçe’de olan, başka hiçbir dilde karşılığı bulunmayan, Anadolu kültürünün dünya literatürüne armağan ettiği bir sözcük. Herkesin kendi isteğiyle eşit bir şekilde dâhil olduğu, el birliğiyle meselelerin çözüldüğü bir iş yapma kültürünü anlatıyor. Nasıl ki insanlar Anadolu’da meselelerini ortak bir şekilde çözüyor ise biz de bu kültürün yeni iş modellerine yansımasını bulmak için yola çıktık.

Hikâyemiz bir soruyla başlamış oldu; sosyal meselelere hep birlikte, nasıl yenilikçi ve sürdürülebilir çözümler bulabiliriz?”

Kuluçka Dönemi

imece 3 ay ön kuluçka 4 ay kuluçka dönemi ile toplam 7 aylık bir süreçten oluşan destek programı aracılığı ile belirledikleri 17 temel hedeften birini tema olarak belirliyor. Çözüm sürecinde sosyal girişimcilere mentorluk, eğitim ve hibe desteği sağlıyor.

Geçen yıl başvuru süreci 2017’nin şubat ayında başlamış, ön kuluçka finali ise haziran ayında gerçekleşerek, ilk Destek Programı süreci için belirlenen hedef “Nitelikli Eğitim” olmuştu. Finalde ise nisan ayında gerçekleşen “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” teması belirlenmişti. Belirlenen temalar çerçevesinde ilgili oluşumlarla iletişime geçerek projenin genişletilmesi için çalışılmıştı. İkinci dönemin sonuçlanması ile beraber yeni dönem için seçilen hedef “Eşitsizliklerin Azaltılması”. Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı; mali yardımlar ve gelir eşitsizliği, ilgili kurumların düzenlenmesi, şartların olgunlaştırılması ve iyileştirilmesi konusunda doğrudan yabancı yatırımları ve eşitsizliğin yoğun olduğu bölgelere yönlendirmeleri ile çalışıyor.

Bu hedefi odağa alan 3. Destek Programı sürecinin başvuruları sonbaharda açılacak.

Çalışmaları sırasıyla bahsettiğimiz şekilde ilerleyen imece’nin hali hazırda 20’den fazla projesi mevcut.

Nitelikli eğitimden, toplumsal cinsiyet eşitliğine; eşitsizliklerin azaltılmasına ve doğru yönlendirmelere kadar nitelikli projeleri bünyesinde barındıran ve geliştirilmesine katkıda bulunan imece’nin çalışmalarını detaylı inceleyebilir, sizde projenizle başvuruda bulunabilirsiniz.

Detaylı bilgi için imece’nin web sitesini ziyaret edin: imece.com

Başarılar!

Most Popular Topics

Editor Picks