Projeye Yön Vermek: Liderlik Vasfı 0 15

Hangi sektörde olursanız olun yaratacağınız organizasyonlar ve projeler için daima bir ekiple çalışacaksınız. Pozisyonunuza göre alacağınız veya vereceğiniz direktifler olacak. Ve tüm bu çalışma sürecinin de bir akışı olacak. Adım adım ve istikrarlı… Eğer bir ekip içerisinde projenin bel kemiği yani lideriyseniz alacağınız sorumluluğun çok daha fazla olacağını öngörebilirsiniz. Sizlere liderlik sıfatından ve proje bazlı nasıl lider olunur kısaca bundan bahsedeceğiz.

Bir projenin hayata geçmesi için gereken en önemli süreç ön kuluçka olarak değerlendirebileceğimiz hazırlık sürecidir. Öncelikle projeniz toplumsal bazlı; yani sosyal sorumluluk üzerine kurulu bir girişim olacağı için bakış açınız çok önemli. Çalışmanızın yalnızca fayda amaçlı bir getirisi olacağını düşünürsek tutkuyla bağlanmanız ve daima sahip çıkmanız gerekecektir. Birlikte çalışacağınız ekiple de aynı sinerjiyi ve gönüllülüğü yaratmanız, verim sağlayabilmeniz için önemli rol oynar.

İlk aşama olarak düşünebileceğiniz birkaç kavramdan bahsedecek olursak “iletişim ve bilgi yönetimi süreci” denilince sizde neler çağrıştırdığını düşünün. Oluşturulacak girişimle ilgili her detayı düşünmeniz ve hitap ettiğiniz, çözüme ulaşmak istediğiniz kitlenin kültürünü ve benzer sorunları yaşayan kişilerle olan ilişkilerini çözümlemeniz gerekir. Örneğin İç Anadolu’nun bir bölgesinde tarımsal alanda sorun yaşayan çiftçilerin dillerine, sorunlarına hâkim olun. Onların lugatını benimseyin. Coğrafi koşullara, tarımsal terimlere, çiftçilik şartlarına ve başka bir bölgede aynı sorundan muzdarip insanlarla kurdukları iletişimden haberdar olun. Böylece sorunu derinlemesine anlar ve analizine ulaşmış olursunuz. Bu aşama için ekibe yön verecek ve görev dağılımı yapacak kişi sizseniz; liderlik sıfatınızla her bir alan için yönlendirme yapacak isim de sizsiniz demektir. Basit bir dille şundan bahsediyoruz: 10 kişilik bir ekipte 8 kişi çiftçilik terimlerine çalışıyorsa kalan 2 kişi coğrafi şartların araştırması için yeterli olmayabilir. Kısa, net ve öz düşünmeniz gerekecektir. Sorunu doğru algılama, çalışma konularını bölme, ekip içerisinde departman yaratma bilgiyi yönetmede en etkili yöntemlerden biridir. Tabi herkesin kendi alanında çalışıyor olması da önemli bir detay.

Bilgiyi toplayın, ekibe iletin, işletin, saklayın ve yeniden üretilmesi için çalışın. Bu anlamda bilgi yönetiminde istenen sonuçları alabilmek konusunda liderler önemli rol modellerdir.

Bir diğer aşama ise kuluçka dönemi olarak düşünebileceğiniz çalışmaların başladığı yaratım süreci. Bu süreçte artık bilgileri işleyebilirsiniz. Öngörü mantığı bu noktada size yön verebilir. Analiz ettiğiniz sorunların oluşum süreçleri de ayrı bir bilgi yığınıdır. Örneğin kuraklıkla ilgili bir sorunun yaşandığı bölgede kuraklığa sebebiyet veren etkenleri araştırmak da ayrı bir bölüm olacaktır. Bunu kavradıktan sonra yaşanabilecek döngüyü öngörmeniz ve sorun çözüldüğü takdirde nasıl bir süreci beraberinde getireceğini de düşünmeniz gerekecektir. Bu anlamda iletişim devreye girer. Çalışma alanlarının departmanlarını kontrol etmeniz çok önemli. Tüm bu süreç içerisindeki zaman yönetimi de aynı şekilde hassasiyet göstermeniz gereken bir diğer konu. Belirlemeniz gereken bir çalışma periyodu ve üretim süreci olacak. Başvuracağınız destek fonları ve kuracağınız ilişkiler bazında düşünecek olursak, sistematik bir programınızın olması ve her aşamanın zamanında teslim edilmesi projenin imajını oluşturacak ve ciddiye alınmanızı sağlayacaktır.

Tüm bu aşamalarda destek alabileceğiniz birçok kurum ve oluşumdan da önceki yazılarımızda bahsetmiştik. Önemli olan projenin beyni olmanız, fikrinizin değerinin farkına varmanız ve sonrasında ekibinizle muhteşem işlere imza atmak için çalışmaya koyulmanız.

Başladığınız veya başlayacağınız bu yolda başarılar dileriz. 😊

Previous ArticleNext Article

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ashoka’nın Yeni Türk Fellowu: Atakan Foça 0 4

Bilindiği üzere ASHOKA dünyanın ve Türkiye’nin en prestijli sosyal girişimci ağı. Sosyal girişimlere dünya çapında beş kıtada, 36’dan fazla ülkede çalışmalar yürüterek destek olmayı amaçlayan ASHOKA’nın 27 tane Türk fellow’u bulunuyor. Toplumsal bir probleme çözüm yaratacak bir fikriniz varsa siz de fellow olma şansına sahip olabilirsiniz. Fellow olmanın kriterlerlerini

 • Yeni fikir
 • Sosyal etki
 • Yaratıcılık
 • Girişimcilik
 • Etik doku
 • Ön araştırma
 • Mülakat
 • Jüri paneli
 • Global Yönetim Kurulu Onayı

olarak belirleyen ASHOKA bu süreçleri başarı ile geçebilirseniz destek programları projenizde sizinle beraber yol almaya başlıyor.

Son olarak bugüne kadar yaptığı araştırmalarla 358 yanlış ve 55 doğru haberi ve bilgiyi ortaya çıkaran analizleriyle 1,2 milyon tekil kullanıcıya ulaşan teyit.org‘un yaratıcısı Atakan Foça’yı fellow’u olarak bünyesinde barındırmaya başladığını duyurdu. Bu güzel gelişme sonucu Twitter hesabından “Bu gece @AshokaTurkiye ağına dahil oldum. Gurur ve heyecan dolu bir geceydi. 1,5 yılda bu kadar yol kat etmemizi sağlayan, bizimle yürüyen herkese teşekkürler.” notunu paylaşan girişimci yarattığı web sitesiyle doğru bilinen yanlışları, sanal ortamdaki bilgi kirliliğini ve verilerin kötü kullanımını engelleme amacıyla 1,2 milyon kişiye güvenilir ve temiz bilgi ulaştırmayı başardı.

Böylece birincil haber kaynağı olmayı ve kullanıcılara  düşünme alışkanlığı, yeni medya okuryazarlığını arttırmayı hedefliyor. Organizasyon ve operasyon sürecinin uluslararası bir platform olan “International Fact-Cheching Network” onayı ile doğruluğunu ve güvenilirliğini kanıtlayan teyit.org haberlerini objektif, şeffaf ve somut verilerle ortaya koyduğunu kanıtlamış durumda.

Çalışmalarını “politika, tarih, eğitim, bilim, sağlık, şehir efsaneleri” gibi başlıklarla derleyen platform #Doğrula başlığıyla kullanıcıların web ortamında şüpheli gördükleri bilgilerin doğrulanabilmesi için nasıl bir metod uygulayabileceklerine dair yöntemler ile yardımcı olmayı amaçlıyor. Teyit.org yakın zamanda Türkiye’de güvenilir bir haber sitesi olma yolunda ilerleyecek gibi görünüyor. Verilere göre şimdiden güncel olarak bir haber bloğu gibi yakından takip edilen platform oldukça ilgi görmüş vaziyette. Önemli bir iş olmakla beraber bu denli haber kirliliğinin olduğu bir ortamda bilgiyi arıtmak ve en somut haliyle okuyucusuna ulaştırmak hayli zor. Basının haber girmeden durup bir daha düşüneceği cinsten bir oluşumdan bahsediyoruz. Umuyoruz ki bu manipüle edilmez, devamlılığı sağlanır ve tüm şeffaflığıyla okuyucu ile buluşmaya devam ederler.

“imece” ile Tanışın : Nasıl Çalışıyor? 0 5

Türkiye’nin önemli sosyal inovasyon platformlarından biri olan imece, yenilikçi ve sürdürülebilir çözümler üretilmesi adına sosyal meselelerle ilgilenen birey ya da kurumları bir araya getiren çalışmalar yürütüyor. Manifestoları şöyle;

“Hızla değişen dünyamızda, gelenekselleşmiş yaklaşımlar günümüz meselelerini çözmeye yetmiyor. Çünkü hayatımızı yoğun bir tempoda sürdürürken eğitim, çevre, sağlık gibi sosyal meselelerin çözümüne dahil olmak istiyoruz ama bunu nasıl yapacağımızı bilemiyoruz. Bizim için “nasıl yaparım?” sorusunun cevabı birlikte çözüm üretirken dönüşmek ve dönüştürmek.

Bunu da şimdilik 3 farklı şekilde gerçekleştiriyoruz:

 • 17 Küresel Hedef doğrultusunda belirlenen tema odaklı Destek Programı ile
 • Destek Programı’nda yer alan sosyal girişim projeleri ile
 • Sosyal fayda ve inovasyon alanında sağladığımız kaynaklar, düzenlediğimiz etkinlikler ile sağlıyoruz.

Neden imece diye soracak olursanız cevabımız şudur:

“imece sadece Türkçe’de olan, başka hiçbir dilde karşılığı bulunmayan, Anadolu kültürünün dünya literatürüne armağan ettiği bir sözcük. Herkesin kendi isteğiyle eşit bir şekilde dâhil olduğu, el birliğiyle meselelerin çözüldüğü bir iş yapma kültürünü anlatıyor. Nasıl ki insanlar Anadolu’da meselelerini ortak bir şekilde çözüyor ise biz de bu kültürün yeni iş modellerine yansımasını bulmak için yola çıktık.

Hikâyemiz bir soruyla başlamış oldu; sosyal meselelere hep birlikte, nasıl yenilikçi ve sürdürülebilir çözümler bulabiliriz?”

Kuluçka Dönemi

imece 3 ay ön kuluçka 4 ay kuluçka dönemi ile toplam 7 aylık bir süreçten oluşan destek programı aracılığı ile belirledikleri 17 temel hedeften birini tema olarak belirliyor. Çözüm sürecinde sosyal girişimcilere mentorluk, eğitim ve hibe desteği sağlıyor.

Geçen yıl başvuru süreci 2017’nin şubat ayında başlamış, ön kuluçka finali ise haziran ayında gerçekleşerek, ilk Destek Programı süreci için belirlenen hedef “Nitelikli Eğitim” olmuştu. Finalde ise nisan ayında gerçekleşen “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” teması belirlenmişti. Belirlenen temalar çerçevesinde ilgili oluşumlarla iletişime geçerek projenin genişletilmesi için çalışılmıştı. İkinci dönemin sonuçlanması ile beraber yeni dönem için seçilen hedef “Eşitsizliklerin Azaltılması”. Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı; mali yardımlar ve gelir eşitsizliği, ilgili kurumların düzenlenmesi, şartların olgunlaştırılması ve iyileştirilmesi konusunda doğrudan yabancı yatırımları ve eşitsizliğin yoğun olduğu bölgelere yönlendirmeleri ile çalışıyor.

Bu hedefi odağa alan 3. Destek Programı sürecinin başvuruları sonbaharda açılacak.

Çalışmaları sırasıyla bahsettiğimiz şekilde ilerleyen imece’nin hali hazırda 20’den fazla projesi mevcut.

Nitelikli eğitimden, toplumsal cinsiyet eşitliğine; eşitsizliklerin azaltılmasına ve doğru yönlendirmelere kadar nitelikli projeleri bünyesinde barındıran ve geliştirilmesine katkıda bulunan imece’nin çalışmalarını detaylı inceleyebilir, sizde projenizle başvuruda bulunabilirsiniz.

Detaylı bilgi için imece’nin web sitesini ziyaret edin: imece.com

Başarılar!

Most Popular Topics

Editor Picks